1918. november 4.
A dunaszerdahelyi hadifogolytáborok őrsége elhagyja állomáshelyét.
1918. november
Folyamatosan hazaérnek a városba és a környékre a volt monarchiabeli katonák.
E katonák egy csoportja, kihasználva a közbiztonság fellazulását, fosztogatni kezd a városban és a járás több településén.
1918. november vége
Dunaszerdahelyen a romló közbiztonság miatt közös katonai és polgári őrség alakul.
1919. január 8., 11 óra
Tallós felől érkezve egy 200 főből álló cseh csapat megszállja Dunaszerdahelyet, elfoglalva a vasútállomást, a postát és a főszolgabírói hivatalt.
1919. január 18.
Újabb cseh katonai erő, valamint adminisztratív csapat érkezik vasúttal Dunaszerdahelyre, átvenni a közigazgatást. Feloszlatják a községi tanácsot és a polgári őrséget. Leváltják Molnár Lőrinc korábbi városbírót.
1919. január
A cseh katonák főbelövés terhe alatt összegyűjtik a katonai és polgári őrségtől, valamint a lakosságtól a fegyvereket. Magyarországgal leállítják a vasúti közlekedést, a személyi, illetve a postai forgalmat. Lezárják az új államhatárokat.
1919. február–július
Egy „cseh bizottság” tolmáccsal és katonamérnökkel kiegészülve kutatja át a várost és a környező településeket a hadifogolytáborok kincstári dolgai után.
A hivatalos közlemények értesítik a lakosságot, hogy Csallóköz, illetve Dunaszerdahely Csehszlovákiához kerülése végleges. Betiltják a március 15-ei megemlékezést.
A cseh katonák mindenhonnan leverik a magyar címert.
1919 március
Bevezetik a statáriumot. Kijárási és gyülekezési tilalom van érvényben.
1919 június
A szabotázsakciók elkerülésére Dunaszerdahelyen négy túszt jelölnek ki: Csiba Sándort, Écsi Jánost, Grünwald Izidort és Jedlicska Lászlót.
1919 július
Népgyűlést szerveznek a Vásártérre, ám azt végül betiltják a csehszlovák hatóságok.
1919. augusztus eleje
Elrendelik, hogy a korábbi magyar köztisztviselők (köztük a tanárok) letegyék a hűségfogadalmat a Csehszlovák köztársaságra. Aki nem teszi meg, azt internálják. Tömeges elbocsájtások zajlanak az oktatásban.
1919 augusztus
Rendeletileg Dunaszerdahelyen is betiltják és feloszlatják a magyar civil szervezeteket.
1920 április
Első parlamenti választások az új Csehszlovák Köztársaságban – Dunaszerdahelyen a szavazatok többségén a magyar és a zsidó pártok osztoznak, cseh pártra csak 5,2%-nyi szavazó adta le voksát.
1920. június 4.
A trianoni békediktátummal Csallóköz színmagyar népe is a „Csehszlovák állam kötelékébe kerül”.
1920 szeptember–november
A lakosság széles összefogásával megalakul a Dunaszerdahelyi Atlétikai Club (DAC), amely az 1919 augusztusa után feloszlatott DSE (Dunaszerdahelyi Sport Egyesület) utódaként a magyar összefogás erejének a bázisa lett, egyfajta politikai protestálás a csehszlovák államhatalom előtt, a sport mezében.
Nagy Attila helytörténész