Back to top

„Tegyünk meg minden tőlünk telhetőt, hogy megbékéljünk”

Publikálva: 2021, augusztus 4 - 17:06
A 77 évvel ezelőtt, a második világégés idején átélt roma holokausztról emlékeztek meg augusztus 2-án a Halpiac téri emlékműnél, felidézve az embertelenség korszakának szörnyűségeit.
„Tegyünk meg minden tőlünk telhetőt, hogy megbékéljünk”

1944. augusztus 2-áról 3-ára  virradó éjjelen az auschwitz–birkenaui koncentrációs tábor felszámolásakor a nácik 2900 romát és szintót (német cigányt) gyilkoltak le. Az áldozatok többsége idős és beteg ember volt, illetve nők és gyerekek szenvedték el a vérengzést. Az ő emlékük tiszteletére tartják számon augusztus 2-át a roma holokauszt emléknapjaként. Megemlékeztek arról a mintegy hatvan romáról is, akiket Nyárasd és Vásárút között a Kis-Duna partján mészároltak le 1945 nagypéntekének estéjén az SS egységei és a magyar nyilasok. 

Egyben felidézték Janovits Ödön dunaszerdahelyi esperesplébános bátor tettét is, akinek a személyes fellépésének köszönhetően menekült meg a dunaszerdahelyi cigányság a deportálástól. 

A Romológiai Kutatóintézet szervezésében zajló megemlékezésen többek között részt vett Mária Kolíková igazságügyi miniszter, Andrea Bučková romaügyi kormánybiztos, Peter Pollák európai parlamenti képviselő, valamint A. Szabó László alpolgármester is.

A. Szabó László beszédében azt emelte ki, hogy létesítése, 2006 óta milyen szimbolikus jelentőséggel bír a megemlékezésnek helyszínéül szolgáló emlékmű. 

„Ez az emlékmű felhívja figyelmünket a tragikus eseményekre, sok ártatlan ember elhurcolására és meggyilkolására” – fogalmazott, hozzátéve, hogy az emlékmű arra is figyelmezteti a mellette elhaladókat, hogy „meg kell szüntetni minden gyűlöletet, haragot, ellenségeskedést és fóbiát”, illetve ez a jelkép óva inti „a város, a megye és az ország összes vezetőjét, hogy soha ne lépjenek fel a kisebbségek ellen. Arra szólít fel bennünket, hogy tegyünk meg minden tőlünk telhetőt a megbékélésért, hogy megoldjuk a vitákat és nézeteltéréseket…”

Mária Kolíková igazságügyi miniszter szerint azt fontos elmondani a mai fiatalságnak, hogy „a roma holokauszt nem zaklatás vagy megalázás volt, hanem gyilkos mészárlás”, amiről mindig beszélni kell, hiszen a történelmet és az elkövetett hibákat nem szabad alábecsülni.

Ravasz József főszervező, a Romológiai Kutatóintézet igazgatója is arra mutatott rá, hogy nem szabad teret adni a gyűlöletkeltésnek, de eggyúttal arra is figyelmeztetett, hogy „törődni kell a felnövekvő roma generációval, akiknek peig muszály minden tőlük telhetőt megtenniük annak érdekében, hogy a roma nemzet magára találjon, s bátran vállalja identitását és elkezdje kiépíteni intézményrendszerét”.

Andrea Bučková romaügyi kormánybiztos is a tolerancia és az egymás melletti békés együttélés fontosságát hangsúlyozta ki, míg Peter Pollák európai parlamenti képviselő a ma is jelenlévő, a romákkal szembeni előítéletre mutatott rá. Deraj Mihály, a Dunaszerdahelyi Járási Hivatal elüljárója a békés együttélés feltételeiről, míg Író Tibor, a Dunaszerdahelyi Járási Munkaügyi Hivatal igazgatója pedig arra emlékeztetett, hogy a demokrácia és a jogegyenlőség szerepe milyen fontos a ma társadalmának jobbá tételében. 

A megemlékező beszédeket követően a megjelentek a kegyelet koszorúit helyezték el az emlékműnél. További felvételeinket a képgaláriánkban itt tekinthetik meg.

(nagy)

Ezt már olvasta?

Cookies