A vakcina népszerűsítése érdekében a szakmai konzílium több javaslatot is megfogalmazott, ezeket kedden tették közzé.
A konzílium elsősorban azt javasolja, hogy a háziorvosok is oltsanak a rendelőikben.
„Az orvos a legmegbízhatóbb forrás, akihez a leggyakrabban fordulnak az emberek az oltással kapcsolatban. Ha a kezelőorvos ajánlja az oltást, és ő is adja be, akkor az állampolgár nagy valószínűséggel beoltatja magát" - közölte a konzílium.
A szakértők szerint fontos lenne, hogy a vakcinákat elvigyék az emberek közé, és az egyes községekben tartsanak oltási napokat, együttműködve a polgármesterekkel, valamint a körzeti orvosokkal.
A konzílium szerint lehetővé kell tenni azt is, hogy az oltásra váró személy kiválaszthassa a neki megfelelő időpontot, illetve hogy több személy is regisztrálhasson ugyanarra az időpontra. Így szervezetten, tömegesen lehetne beoltani egy-egy község lakosait, vagy egy-egy cég dolgozóit.
A szakértők hangsúlyozzák a regionális, a helyi sajátosságokra fókuszáló, például a kisebbségek nyelvén is megvalósuló oltási kampány fontosságát is.
Úgy vélik, nem csupán a védőoltás előnyeiről kell tájékoztatni, hanem meg kell válaszolni a gyakran ismétlődő kérdéseket is, például a mellékhatásokkal kapcsolatban, továbbá meg kell cáfolni az oltásellenesek által terjesztett hamis információkat.
A szakértők szerint támogatni kellene az alkalmazottaikat beoltató munkáltatókat is.
„Javasoljuk beoltani a hazai cégek külföldi alkalmazottait is, így akadályozva meg, hogy az otthon töltött szabadságuk után visszahurcolják a ragályt" - áll a közleményben.
Végezetül azt javasolják, hogy az illetékesek készítsék elő a 12 évnél idősebb gyerekek oltását a gyermekorvosi rendelőkben, hogy a diákok még a szeptemberi iskolakezdés előtt megszerezhessék a szükséges védelmet. "A gyerekek fontos szerepet játszanak a vírus terjedésében" - figyelmeztet a konzílium.
ma7.sk/TASR
Ezt már olvasta?
Érdekességek Dunaszerdahely lakosság-nyilvántartásából
A minap írtunk a dunaszerdahelyi kórházban tavaly...