Dunaszerdahely Város Önkormányzata támogatta a két civil szervezet kezdeményezését, hogy a 48-as hősről nevezzék el az épületet, hangzott el a bevezetőben a közösségi házat megtöltő hatalmas tömeg előtt.
A Sikabony Polgári Társulás, a városrész legaktívabb közössége, két éve ünnepelte tízéves jubileumát. Az aktív közösség 2012 óta évről évre bizonyítja, hogy a közösségben végzett munkának valóban van gyümölcse, és hogy Sikabony lakosai összetartó, hűséges lakosai a városrésznek.
A 2010-ben alapított Biró Márton Polgári Társulás fő célja pedig Dunaszerdahely város és a régió történelmének, múltjának a feltárása és kutatása. A társulás neve az elmúlt évtizedben egybeforrt Dunaszerdahely város helytörténeti kutatásával, annak támogatásával, illetve a várostörténet megismertetésével és a tanulóifjúság számára indított lokálpatrióta programokkal.
Hájos Zoltán polgármester ünnepi köszöntőjében kiemelte, hogy mindig örömmel látja, ha épül a város az erős közösségek által.
„Hogy nem csupán fizikai értelemben, infrastuktúrában, beruházások által bővül, modernizálódik, megy előre Dunaszerdahely, hanem az összetartó közösségek által is. Egyik ilyen erős közösség a Sikabony Polgári Társulás is, akik több mint egy évtizede dolgoznak együtt”
– fogalmazott a polgármester, hozzátéve, hogy az önkormányzat és a társulás ötlete találkozott, mikor a sikabonyi közösség keresett egy olyan helyet, ahol a tevékenységét ki tudja fejteni, és a sikabonyi közösségi ház lett az a hely, ahol teret tudtak maguknak biztosítani, és szervezik azóta is itt az egész közösség számára a rendezvényeket.
„A mai szemmel nézve nagy érték, hogy fontosnak tartják azt, hogy együtt legyenek, és közösségük által is erősödik a városunk. (...) Ők és további kis közösségeink alkotják így együtt az egészet. Dunaszerdahely Város Önkormányzata pedig minden évben megleli azokat a forrásokat, amelyekkel támogatja ezeket a közösségeket”
tette hozzá Hájos Zoltán, jelezve, hogy a közösségi házba történő egykori beruházás is többszörösen meghozta így a gyümölcsét.
„Fontos, hogy a fiatal generációt is bevonjuk a közösségi életbe”, jelezte a polgármester, „velük is megismertetve a múltunkat, és a jeles személyiségeket is, akár Vámbéry Árminra (...) vagy Szladits Károlyra gondolva, akinek egész alakos szobrot avattunk”. Hájos Zoltán elmondta, hogy ilyen az 1848-as sikabonyi honvédtiszt, Gálffy Ignác is, aki számára „a haza hívó szava nem csupán szólam volt, hanem tettekre váltott hazaszeretet”, s aki a szabadságharcot követően nem menekült el a rámért sorstól,
„hanem aki maga is megfogta a munka végét, ha az otthon, a gazdaság úgy kívánta.”
A polgármester szerint a közintézmény új elnevezése, a névadás azért is fontos, hogy méltóképp adózhassunk szabadságharcos hősünk előtt, aki példaképül szolgálhat mindannyiunk számára.
Puha György alpolgármester, Sikabony városrész képviselője beszédében a két társulás munkáját méltatta.
„Engedjék meg, hogy elsősorban ne alpolgármesterként, hanem sikabonyi képviselőként köszöntsem ma itt önöket. Jó látnunk, hogy ennyien összejöttünk. Ez a teltház egyben a tisztelet és a megbecsülés kifejezése is a Sikabony Polgári Társulás munkája előtt, de a köszöneté is a társulás elnökének, Fodor Mihálynak és tiszteletbeli elnökének, Simon Ferencnek, illetve az egész csapatnak”
– jelezte Puha György, aki elmondta a továbbiakban, hogy amikor a Biró Márton Polgári Társulás és a Sikabony Polgári Társulás megkereste az ötlettel, hogy Gálffy Ignácról nevezze el a város az épületet, és a városi búcsú, vagyis Szent György-napok keretében egy képkiállítással egybekötve avassák fel, az nyitott szívekre talált.
Elmondta, a közeljövőben a város alapiskoláiban is meg szeretnék majd mutatni a gyerekeknek a Sikabony történetébe bepillantást engedő tárlatot.
„De fontosak lesznek a további Sikabonyi estek is, ahol a szépkorú sikabonyiakkal idézhetünk fel egy-egy történetet. És fontos, hogy méltóképp megemlékezzünk Sikabony jeles szülötteiről, így Gálffy Ignác 1848-as honvédtisztről is”, az egykori szolgabíróról, aki harcolt az 1848/49-es szabadságharcban, sírja pedig az egyetlen megmaradt honvédsír városunkban.
Puha György felidézte azt is, hogy a közelmúltban, a tizenkét évvel ezelőtt felújított közösségi ház felújítása és rendbetétele is fontos mérföldkő volt a településrész életében, csakúgy, mint a Sikabony Polgári Társulás megalapítása, akik
„egy hasonlattal élve, mintegy inkubátorként használták az épületet a kulturális-közösségi élet elindítására, újraélesztésére. A kísérlet sikerült, sőt nagyon is sikerült, mára már túlzás nélkül mondhatjuk, hogy a közösségi ház lett a sikabonyi közösségi élet központja a településrészben. (...) Mindezt nagyra értékeljük a város vezetése részéről is, próbáljuk maximális módon ezt a tevékenységet támogatni. Mi pedig kívánjuk azt, hogy a Sikabony Polgári Társulás folytassa a megkezdett munkát, amellyel újrarajzolták a Sikabonyi közösségi és kulturális életet”.
Az alpolgármester beszédét követően Gálffy Balázs, a Sikabonyi Gálffy család képviselője ismertette a jelenlévőkkel a Gálffy család emlékezetének néhány eseményét.
„Családunk Erdélyből, Székelyföldről származik, onnan került az 1600-as években bizonyos Gálffy Pál a mai Szlovákia területére, mint trencséni várkapitány. Neki a gyermekei/unokái Dióspatonyban telepedtek meg, így megalapítva a család csallóközi ágát. Erdélyben is élnek a mai napig Gálffyak, ám bizonyos, hogy a mai Szlovákia területén élő Gálffyak az említett Gálffy Pálnak a leszármazottai vagyunk mindannyian.
Gálffy Ignác édesapja Dióspatonyból, a Gálffyak csallóközi fészkéből ide költözvén a sikabonyi ág megalapítójává vált és a »Sikabonyi« előnevet büszkén viselte és használta. A visszaemlékezések alapján a birtokán dolgozó személyzet és a sikabonyiak körében tisztelet övezte, nem csak mint járási szolgabírót, hanem mint szenvedélyes fácántenyésztőt és volt honvédtisztet is” – fogalmazott Gálffy Balázs, elmesélve Gálffy Ignác sírjának „újrafelfedezését” is.
„Gálffy Ignác leszármazottai ma már Magyarországon élnek és sajnos nem tudnak ma itt lenni, de nekünk, itt jelenlevő és a környéken élő oldalági rokonainak, valamint a sikabonyi lakosoknak is jóleső érzés lehet, hogy itt élt közöttünk egy ilyen ember és örvendünk, hogy méltó helyre került személye a sikabonyi helytörténetben” – zárta gondolatait a család kutatója.
Az ismertető után Hájos Zoltán polgármester, Puha György alpolgármester és Simon Ferenc, a Sikabony Polgári Társulás tiszteletbeli elnöke leleplezte a bejáratnál a Sikabonyi Gálffy Ignác Közösségi Ház új névtábláját.
A névadó részeként új névtáblát, illetve magát a közösségi házat megáldotta Bozay Krisztián római katolikus esperes és Görözdi Zsolt református tiszteletes.
A tábla leleplezését követően ismét a Sikabonyi Gálffy Ignác Közösségi Ház nagytermében folytatódott a program, ezúttal a képkiállítás megnyitójával. Ekkor Fodor Mihály, a Sikabony Polgári Társulás elnöke és Nagy Attila, a Biró Márton Polgári Társulás elnöke mondta el gondolatait.
„A Sikabony Polgári Társulás, mint az már jól tudott, számos programra hív a kalendáriumi év során” – kezdte Fodor Mihály, a Sikabony Polgári Társulás elnöke.
„Emellett természetesen az is a mindenkori célunk, hogy még jobban megismerjük Sikabony múltját, s így jobban megértsük településünk mindennapjait. Megismerni és megismertetni!
Ezért is határoztuk el baráti társszervezetekkel, hogy egy újabb utat is megnyitunk a sikabonyiak és a dunaszerdahelyiek felé. Elindítjuk a Sikabonyi estek című programunkat, ahol előadásokkal, beszélgetésekkel várjuk majd azokat, akik kíváncsiak Sikabony múltjára és jelenére” – tette hozzá a sikabonyi társulás elnöke, megjegyezve, hogy a negyedévente megrendezésre kerülő estekre az idősebb és a fiatalabb sikabonyiakat is várják majd.
Nagy Attila, a Biró Márton társulás elnöke a szabadságharcos hősre és a kiállításra fókuszált.
„Sikabonyi Gálffy Ignác Közösségi Ház. Ez a neve mától az épületnek. Ez amiatt is fontos, hiszen olyan hősökre, jeles személyiségekre emlékezünk ma is, mint amilyen Gálffy volt. Közösségünk, városunk számára ők a »rend bástyái«”
– tette hozzá Nagy Attila, majd elmondta, a képkiállítás célja hogy felvillantson néhány pillanatképet abból az ezredéves múltból, amire Sikabonyban is emlékezni kell. Emellett a bemutatott anyagot újabb publikációkban is meg kívánják majd jelentetni, zárta a beszédek sorát a Biró Márton Polgári Társulás elnöke.
A Szent György-napok részeként szervezett névadón és a kiállításnyitón többek között részt vett még Karaffa Attila alpolgármester, Nagy Darina hivatalvezető, Horony Ákos, a Szlovák Kormány kisebbségi kormánybiztosa, Hodosy Szabolcs, a Hálózati Ágazatokat Szabályozó Hivatal alelnöke, Dunaszerdahely város önkormányzatának több képviselője, illetve több közintézmény vezetője is.
Az első Sikabonyi est műsorát pedig Bíró Emese és Bíró Eszter, a Kodály Zoltán Alapiskola tanulójának éneke, a Szabó Gyula Alapiskola felső tagozatos tanulóinak kórusa (felkészítőjük Lukovics Mária), valamint az iskola tanulójának, a kilencedikes Nagy Lilinek a szavalata (felkészítője Kiss Éva) tette még ünnepélyesebbé.
Az est végén minden jelenlévőt a Gastro DS városi cég által készített frissítők és falatkák várták, így késő éjszakáig tartott a hivatalos programot követő beszélgetés.
(dszi)
Ezt már olvasta?
Dunaszerdahely egyik legnagyobb nyomású vízvezeték-szakasza sérült meg
Dunaszerdahely egyik legnagyobb nyomású vízvezeték...
Pályázat igazgatói tisztség betöltésére - Csaplár Benedek VMK
Dunaszerdahely Város a Szlovák Köztársaság Nemzeti...