Back to top

Nyugdíjba, de mikor?

Publikálva: 2020, július 30 - 07:33
Petra Krištúfková (Sme rodina) parlamenti képviselő szerint a nyugdíjkorhatárról szóló törvény módosításával kiküszöbölik azt a sérelmet, mely azokat a nőket érte, akikről tavaly a törvény módosításakor megfeledkeztek, oly módon, hogy a nyugdíjjogosultságuk meghatározásakor nem számítottak le nekik fél évet minden egyes felnevelt gyermekre, azok száma alapján.
Nyugdíjba, de mikor?

„Már tavaly nyáron megkezdték nyugdíjba vonulásukat az 1957-ben született nők, s így az említett évfolyamokban születettek egy csoportjának esetében igazságtalan módon nem számították be a minden egyes nevelt gyermekre járó kedvezményt, s ezáltal nem teljesült a 2019 júliusában hatályba lépett módosítás” – mondta Krištúfková.

„A törvény mostani módosításával változik a nyugdíjkorhatár azok számára, akik gyermeket neveltek, s az ugyanabban az évben született gyermektelekhez képest minden egyes gyermek után fél évvel, maximum azonban összesen 18 hónappal korábban mehettek nyugdíjba” – áll az indoklásban.

„Azon nők esetében, akiknek – tekintettel a gyermekek számára – a jelenleg érvényes jogi szabályozás kedvezőbb, a nyugdíjkorhatár nem változik“ – áll a javaslatban.
A nők akkor mehetnek hamarabb nyugdíjba, ha személyesen gondoskodtak gyermekről legkevesebb 10 éven át, illetve legkevesebb öt éven keresztül, ha a gyermek nyolcéves korától vette kezdetét a róla való gondoskodás. A gyermeknevelésre vonatkozó feltétel akkor is teljesül, ha a nő a gyermekről a születésétől kezdve annak haláláig gondoskodott, amennyiben a gyermek hat hónapos kora után halálozott el. Elismerik azokat az eseteket is, ha a nő személyesen gondoskodott gyermekről a nyugdíjkorhatár betöltése előtti legkevesebb három évben. Ez nemcsak a saját gyermekre, hanem örökbefogadott, vagy nevelt gyermekre is vonatkozik.

S hogy néz ki mindez vajon most a gyakorlatban? Például egy 1957-ben született nő/férfi 62 éves és 6 hónapos korban mehet nyugdíjba. Amennyiben teljesíti az egy gyermek nevelésére vonatkozó feltételeket, 6 hónappal korábban, 62 évesen vonulhat nyugdíjba. Két nevelt gyermek esetén pedig 61 éves és 6 hónapos korban, három és több gyermek esetén 60 éves korban, az a férfi pedig, aki három vagy több gyermeket nevelt, 61 évesen“ – magyarázza Petra Krištúfková.

Egyúttal az egyenlő elv alapján javasolják a férfiak nyugdíjkorhatárának módosítását is, akiknél figyelembe veszik a gyermek nevelését, amennyiben az anyánál nem számították be.

Idén januártól a törvény részét képező táblázat határozza meg a nyugdíjkorhatárt, a születési év, nem és a nevelt gyermekek száma alapján. A 64 évben megszabott nyugdíjplafon a férfiakra és a gyermektelen nőkre vonatkozik, akik 1966-ban és később születtek, ami azt jelenti, hogy a férfiak és a gyermektelen nők nyugdíjkorhatárra 2030-ig emelkedik.

A módosítás szerint az 1958-ban született gyermektelen nők 62 éves és 8 hónapos korban mehetnek nyugdíjba, ha egy gyermeket neveltek, 62 éves a 2 hónapos korban; két nevelt gyermek esetén pedig 61 évesen és 8 hónaposan. Amennyiben három vagy négy gyermeket neveltek, 60 évesen és 9 hónaposan válnak nyugdíjjogosulttá, ha öt vagy annál több gyermeket, 59 évesen.

Az 1959-ben született gyermektelen nők 62 évesen és 10 hónaposan, az egy gyermeket neveltek 62 évesen és 4 hónaposan; amennyiben két gyermeket neveltek, 61 évesen és 10 hónaposan, 3- 4 gyermek esetén 61 évesen a 4 hónaposan, 5 vagy több gyermek esetén 59 évesen és 9 hónaposan válnak nyugdíjjogosultakká.

Az 1960-ban született gyermektelen nők 63 évesen vonulhatnak nyugdíjba. Ha egy gyermeket neveltek, akkor 62 évesen és 6 hónaposan, 2 gyermek esetén pedig 62 évesen. Amennyiben 3 vagy 4 gyermeket neveltek fel, 61 éves és 6 hónapos korban, 5 és több gyermek esetén pedig 60 évesen és 6 hónaposan kérhetik nyugdíjazásukat.

Az 1961-ben született gyermektelen nők 63 éves és 2 hónapos korban, egy gyermek esetén 62 évesen és 8 hónapos korban, 2 gyermek esetén 62 évesen és 2 hónaposan, 3 vagy 4 gyermek esetén 61 évesen és 8 hónaposan, 5 és több gyermek esetén 61 évesen és 3 hónaposan mehetnek nyugdíjba.

Az 1962-ben született gyermektelen nők 63 évesen és 4 hónaposan érik el a nyugdíjkorhatárt, egy gyermek esetén 62 évesen és 10 hónaposan, 2 gyermek esetén 62 éves és 4 hónapos korban, 3-4 gyermek esetén 61 évesen és 10 hónaposan, 5 és több gyermek esetén 61 évesen és 7 hónaposan.

Az 1963-ban született gyermektelen nők 63 évesen és 6 hónaposan töltik be a nyugdíjkorhatárt, az egy gyermeket felnevelt nők 63 éves korban, a két gyermeket neveltek 62 évesen és 6 hónaposan. Amennyiben 3-4 gyermekről gondoskodtak, 62 évesen, amennyiben 5 vagy többről, 61 évesen és 11 hónaposan jogosultak a nyugdíjra.

Felvidék.ma / pravda.sk

Ezt már olvasta?

Cookies