Back to top

Néhány gyógynövény, mely segít a megfázásos tünetek enyhítésében

Publikálva: 2020, március 12 - 21:03
Napjainkban a koronavírus-járvány miatt kevesebb szó esik a megfázásos és influenzás megbetegedésekről, melyek az októbertől márciusig tartó időszak velejárói. Az ilyenkor használatos gyógyszerek mellett érdemes gyógynövényekhez is folyamodni, melyekkel eredményesen enyhíthetjük a megfázásos tüneteket.
Néhány gyógynövény, mely segít a megfázásos tünetek enyhítésében

Vegyük mindjárt az immunerősítő csodaszert, a gyömbérteát. Készítéséhez a gyömbért felszeleteljük, egy liter vizet felteszünk forrni, majd leforrázzuk vele a gyömbérszeleteket és 15 percig állni hagyjuk. Ha erősebb teát szeretnénk, tovább hagyjuk lúgozódni. A teát melegen vagy lehűtve egyaránt fogyaszthatjuk, ízesíthetjük mézzel vagy citrom-, narancs-, illetve ananászlével.

Torokkaparás ellen remek szer a timián-, azaz kakukkfűszirup, mely egyben köhögéscsillapító is.

Elkészítéséhez 1-2 szálnyi friss, vagy 3-4 leveseskanál szárított timiánra, 260 ml mézre, 1 citromra és negyedliter vízre van szükség. A timiánt 15 percen át főzzük a vízben, majd leszűrjük. Hozzáadjuk a kifacsart citromlevet és a mézet, majd üvegpohárba tesszük. Hideg helyen több hétig eltartható. Ha kapar a torkunk, fogyasszunk belőle egy teáskanálnyit.

Az ánizs segít megelőzni a megfázást és az orrüreggyulladást. Érdemes ánizsteát inniuk azoknak is, akik hurutos köhögéssel küzdenek. Az ánizsban található hatóanyagok ugyanis természetes köptetőként is működnek, segítik a letapadt váladék feloldását és kiürülését a szervezetből. Száraz serpenyőben pirítsunk egy leveseskanálnyi ánizsmagot, s amikor érződik az illata, törjük össze mozsártörővel. Öntsük le forrásban levő vízzel, hagyjuk 15 percig ázni, majd szűrjük le és kortyonként fogyasszuk.

Az édesgyökérből készült tea nyálkaoldó, köptető, köhögéscsillapító, gyulladáscsökkentő hatású, melyhez 1,5 kg száraz édesgyökeret forrázzunk le 200 ml forrásban levő vízzel és hagyjuk 10 percig állni. Melegen kortyolgatva fogyasszuk.

Köhögés ellen segíthet a vöröshagymás inhalálás. Készítsünk elő egy edényt és egy törölközőt. Forraljunk fel 1,5 liter vizet. Két darab vöröshagymát vágjunk négyfelé, adjunk hozzá egy kanál tengeri sót és egy kanál szárított kakukkfüvet és addig kevergessük, amíg a só feloldódik. Ezután borítsuk a fejünkre a törölközőt és 10 percig inhaláljunk. Segít rekedtség és fojtó köhögés esetén.

A lándzsás útifű hozzájárul a felső légutak egészséges működéséhez. Az útifűszirup a köhögési inger csillapítására, a letapadt nyálka feloldására, a felköhögés megkönnyítésére, a felső légutak gyulladásos tüneteinek csökkentésére alkalmazható.

Szárított formában kapható a gyógyszertárban is. Szirup készítéséhez 5 kanál szárított levélre és mézre lesz szükségünk. A leveleket mozsárban összetörjük, majd kevés vízben rövid ideig forraljuk, s 10 percig állni hagyjuk. Tegyünk hozzá annyi mézet, hogy szirupossá váljon, tartsuk hűvös helyen és szükség esetén kiskanalanként fogyasszuk.

Az orvosi zsályából készült tea a torokfájás és a szájüregi gyulladások ellenszere.

Öt friss vagy szárított zsályalevelet forraljunk fel 150 ml vízben és negyedóráig hagyjuk állni. Szűrjük le, hagyjuk kihűlni és naponta többször gargarizáljunk vele. Amennyiben fogyasztani akarjuk, ne hagyjuk sokáig állni és ízesítsük mézzel.

A fenti néhány példa csak töredéke eleink örök érvényű gyógymódjai kincsestárának, melyek arra figyelmeztetnek bennünket, hogy nem kell minden esetben feltétlenül a szintetikus gyógyszerekhez folyamodni, hiszen megelőzésre, vagy a már meglévő panaszok enyhítésére számtalan bevált, hatékony természetes recept áll rendelkezésünkre. Jól emlékszem rá, hogy gyermekkoromban méhész nagyapám telente az egész családot tormás mézzel tartotta egészségesen.

A frissen reszelt torma mézzel egyenlő arányban keverve remek betegségmegelőző hatása mellett a felső légúti betegségekre és köhögésre is gyógyír.

Érdemes tehát megbízható forrásokból utánanézni a természet patikája kínálta lehetőségeknek és okosan alkalmazni ezeket a gyógymódokat, a sima megfázásos tünetek esetén akár egyedüliként, influenzára pedig kiegészítő gyógymódként.

Felvidék.ma

Ezt már olvasta?

Cookies