Megemlékeztek 2018-as év két irodalmi veszteségéről Grendel Lajosról és Kányádi Sándorról. A két ikonikus szerző archív felvételről szólalt meg, a vers- és prózamondók pedig műveikből idéztek néhány ünnepi gondolatot.
A nap szülöttjének, a január 22-én született Cseh Tamás kultikus alakjáról, munkásságáról is szó esett, Csönded vagyok című titokzatos dala gitárjátékkal aláfestett előadásban hangzott el.
Az ünnepi műsorban megzenésített változatban felcsendült Weöres Sándor, a magyar irodalom talán legegyedibb hangú költőjének, - aki ezen a napon távozott 1989-ben az élők sorából - Emlék című verse, valamint a Tíz lépcső.
A magyar nyelv ápolásának fontosságáról Kölcsey Ferenc és Bessenyei György gondolatait idézték, kihangsúlyozva az anyanyelvi oktatás és művelődés rendkívüli szerepét. Ezt követően a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala által forgatott kisfilmet tekintették meg, amely sikeres felvidéki fiatalok - Borbély Alexandra színésznő, Szalai Barbara vállalkozó és Fiala János jogász - egyéni történetein keresztül mutatja be a magyar iskolákból származó előnyöket.
Az intézmény sporttagozatos diákjai a himnusz olimpiai verziójának születési körülményeiről szóltak. Ezt követően pedig az az olimpiai bajnok magyar rövidpályás gyorskorcsolyaváltó tolmácsolásában hallgattak meg egy Ady-verset, amely a költőóriás halálának 100. évfordulója alkalmából indított videóprojekt keretén belül jött létre.
Az ünnepi műsort természetesen Himnusz eléneklésével zárták.
-kl-
Ezt már olvasta?
A bársonyos forradalomra emlékezés jegyében kezdődött az idei Vámbéry Hét
Nyolc éves múltra tekint vissza a Vámbéry Ármin...
Szabó Gyula Alapiskola 50 – Gratuláció a Buckingham palotából
III. Károly király a születésnapját november 14-én...