Back to top

Munkanélküliek átképzése a gyárakban

Publikálva: 2018, február 7 - 08:22
Már ebben az évben új szakmát tanulhatnak a munkanélküliek ezrei a hazai vállalatok szerelőcsarnokaiban. Az állam ugyanis uniós támogatással Szlovákia történelmében először közvetlenül a gyárakban úgynevezett kis duális képzési rendszert indít.

A középiskolák számára indított klasszikus duális képzéstől ez abban különbözik, hogy rövidebb ideig tart, és a terjedelme is szűkebb. A középiskolások a duális képzés 3-4 éve alatt közvetlenül a cégekben tanulhatják ki a fémmegmunkáló szakmát, s ezt követően bármilyen fémmegmunkáló munkára képesek. A kis duális képzésben résztvevő munkanélkülieknek viszont csak kilenc hónapjuk lesz a tanulásra, és ez alatt az idő alatt egyetlen konkrét műveletet sajátítanak el, például a marást.

„A kis duális képzés bevezetése a második a három prioritás közül, amelyek teljesítése lehetővé teszi a jelenlegi munkaerőhiány leküzdését, és támogatja a szlovákiai autóipar hosszú távú fejlődését. Az első pillér a munkaerőpiac megnyitása a harmadik országbeli munkaerő számára, a harmadik pedig a klasszikus duális képzés beindítása" – jelentette ki a Szlovák Gépjárműipari Szövetség elnöke, Juraj Sinay.

Jelenleg ugyanis Szlovákiában rekordalacsonyságú a nyilvántartott munkanélküliség – 5,94 százalék. A cégek pedig képtelenek a hazai munkahivatalokon keresztül betölteni a 75,4 ezer szabad munkahelyet.

Persze, a cégek nem ingyen képzik majd ki a munkanélkülieket, a legalacsonyabb hozzájárulás 25 ezer euróban van meghatározva, és egy cég legfeljebb 200 ezer eurót kaphat az átképzés beindítására. Összesen pedig 14,5 millió eurót különítettek el a magáncégek rekvalifikációs tevékenységére.

Eredetileg már tavaly szerették volna elindítani a kis duális képzést, amelynek elodázását elsősorban az uniós források felhasználásáról folytatott tárgyalások okozták. Brüsszel ugyanis a pénzeszközök rossz felhasználását jogellenes állami támogatásként értékelheti. Ráadásul a projekt a gyakorlatban a munkanélküliek vonakodásába ütközhet, akik többnyire nem nagyon érdeklődnek az átképzések iránt. „A munkanélkülieknek a valós gyakorlathoz leginkább megközelítő feltételek közötti képzése legalább részleges esélyt jelenthet a szlovákiai munkanélküliek nem kielégítő struktúrájának a javítására. Mivel a jelentős részük legfeljebb általános iskolai végzettséggel rendelkezik, és a munkanélküliek több mint fele nem rendelkezik szakmával, az egyik ismert személyzeti ügynökség menedzsere szerint nem várható, hogy a kis duális képzés enyhíti majd a szlovákiai munkaerőpiac jelenlegi gondjait.

A tartósan munkanélküliek azok az emberek, akik több mint egy éve vannak munka nélkül. Jelenleg a számuk az országban mintegy 87 ezer. Ebből 42,8 ezernek több mint négy éve nincs munkája. A tartósan munkanélkülieknél gyakori a lelki gátlás vagy a közömbösség, s ezek az emberek gyakran nem is akarnak munkába lépni, még ha van is rá lehetőségük. A szakemberek szerint a gyakorlatban az olyan szülők gyerekeit a legnehezebb alkalmazni, akiknek egész életükben nem volt munkájuk.

Az autópályák is segítenének

A munkanélküliek egy része a szakemberek szerint feketén dolgozik. Ezekkel az emberekkel az a gond, hogy mivel nem fizetnek járulékokat, sem nyugdíjat, sem segélyt nem kapnak, ha megbetegszenek. Ennek ellenére az emberek a végrehajtók miatt is vállalnak munkát ilyen előnytelen feltételek mellett, máskülönben azok a tartozásuk fejében minden legálisan megkeresett eurójukra ráteszik a kezüket.

A Szlovák Végrehajtói Kamara szerint 986 ezer szlovákiai polgárt legalább egy végrehajtás fenyeget. A jelenlegi kormány a gondot a végrehajtási amnesztia bevezetésével kezelné, amelynek részleteiről az elkövetkező hetekben tájékoztatják a nyilvánosságot. Egyelőre csak annyi ismeretes, hogy azt várják, ennek a változtatásnak köszönhetően mintegy 40 ezer feketén dolgozó ember kerülhetne a munkaerőpiacra.

A szakemberek szerint a magas munkanélküliséggel folytatott küzdelem hosszútávfutás. Még a jelenlegi jó gazdasági helyzetben is vannak Szlovákiában olyan járások, ahol minden ötödik ember munkanélküli, és az óriási regionális különbségek nem szüntethetők meg egyik napról a másikra. Bár a recept ismert, ám a megoldás évtizedekig eltarthat. Elsősorban az autópálya-hálózatot kell kiépíteni, megerősíteni a vasúti összeköttetést és a gyakorlatra irányuló szakközépiskolákat és főiskolákat kell nyitni, vélik a szakemberek. De a Szlovákia legelmaradottabb régióiba való beruházások is segíthetnének a helyzeten. Egyforma támogatás mellett ugyanis a befektetők főleg Szlovákia nyugati részét választják, amely kiépített autópálya-hálózattal rendelkezik. Ennek az eredménye a rekordalacsonyságú munkanélküliség. Nagyszombat megyében például jelenleg csupán 1,98 százalékos a munkanélküliek aránya.

Forrás: gazdasag.sk

Ezt már olvasta?

Címkék: munkapiac
Cookies