„Értékmentő köny, melyben a vásárúti Kántor Zoltán élettörténete tárul elénk, akit kamaszként hurcoltak el leventének a messzi Németországba. Zoli bácsi mesél mindarról, amit a távolban töltött kilenc hónap alatt átélt, s ami a fiatal generációk számára szinte már hihetetlen.
Mert hogy is lehetne megérteni azt, hogy egy alig tizennégy éves fiút váratlanul elszakítanak szüleitől, családjától, szülőfalujától és idegen országba, idegen emberek közé hurcolják, osztályrésze lesz az éhezés, a nélkülözés, a kilátástalanság. Megrendítő és egyúttal tanulságos vallomás ez több mint 72 év távlatából, a második világégés végnapjairól, a háború értelmetlenségéről. Kántor Zoltán a könyvben lebilincselően mesél gyermek- és ifjúkoráról, kényszerű korai felnőtté válásáról is.
A Messzi idegenben című könyvet szeretettel ajánljuk mindenkinek, aki érdeklődik a 20. század történelme iránt, valamint azoknak a felvidéki magyaroknak, akiket a 2. világháború alatt és után komoly sérelmek értek. Mert a múltat nem szabad feledni!"