Back to top

Ma van városunk gyásznapja

Publikálva: 2016, november 2 - 06:38
Dunaszerdahely város emléknapjai között november 2-a mint városunk gyásznapja szerepel – ma, Halottak napján van ugyanis az 1. és 2. világháború hősi katonahalottjainak és polgári áldozatainak az emléknapja településünkön.

Csak az 1. világháborúban több mint 90 katonahalottja volt Dunaszerdahelynek, s máig ismeretlen, nem kutatott az 1960-ban a városi rangra emelt településhez csatolt Sikabony és Előtejed községek akkori katonahalottjainak pontos létszáma és névsora.

Hasonlóan, a 2. világégésben is – nem számolva a több ezer polgári áldozatot – sokan estek el a harctéren.

Nagy Attila helytörténész szerint már az 1920-as években akart egy, a környező települések első világháborús emlékművéhez hasonló dunaszerdahelyit is állíttatni a város lakossága, gyűjtés is indult rá, ám az mégsem valósult meg.

Sem az első köztársaság idején, sem a 2. világháború utáni, kitelepítésektől terhelt korszakban nem került aztán terítékre egy hasonló emlékmű felállításának a kérdése, ráadásul 1945 után alig maradt a városnak tőzsgyökeres, s a téma iránt érzékeny szerdahelyi (sikabonyi és tejedi) lakosa – az 1960-as évektől pedig „lakosságában felduzzasztott” és urbanizált szocilaista mintavárosban már az eszmének sem volt helye.

Az 1971-ben emelt mai Szent István-téri Nagy János-féle Mártíremlékmű, az emberi csonkokat, s a háború borzalmait ábrázoló alkotás a fasizmus áldozatainak emlékműveként lett ismert szobra a városnak (előtte pontosan a helyén állt az 1939-ben felavatott magyar Ereklyés Országzászló...). A Mártíremlékműt aztán 1989 után kiegészítették: két oldalról három-három gránitból készült sírkő fogja közre, amelyen a 2. világháborúban elesett magyar katonák nevei és születési dátumai olvashatóak.

A sikabonyi temető bejárata mellett pedig az a gránit obeliszk áll, amely az 1960-ig különálló településrész 2. világháborúban elesett katonáinak állít emléket. A betontalapzaton álló obeliszkre az elesett katonák neveit és születési dátumaikat vésték.

Azonban minden hős nevét szeretnék megőrizni – mondta el Nagy Attila –, 2017 elejére tervezi ugyanis az 1. és a 2. világégés egykori dunaszerdahelyi katonahalottjainak teljes feltérképezését elkészíteni, ahol a dunaszerdahelyi katonahalottak névsora mellett megjelenne a tejedi és a sikabonyi, mindkét nagy háborúban elhunyt hősök névsora is.

Külön lista érintené a településünkön elhunyt és Dunaszerdahelyen eltemetett katonák névsorát, annak ellenére, hogy sírjuk 1-2 kivételtől eltekintve az 1960-as évek barbár temetőrombolása miatt megsemmisült.

Ugyancsak készül a sikabonyi első világháborús katonai hadifogolytemető sírjainak pontos és hiteles, dokumentumokkal alátámasztott adatbázisa, jelezte Nagy Attila, melynek alapjául a pozsonyi katonai levéltárban található anyakönyvek és halotti nyilvántartási lapok korabeli jegyzéke szolgál.

Ezt már olvasta?

Cookies