A konferencia első napján Potápi Árpád János államtitkár, Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárság tartott előadást a külhoni magyar szakképzés éve kapcsán az eddigi megvalósított programokról, eredményekről. Ezt követték azon szakközépiskolák vezetőinek beszámolói, akik jelentős anyagi támogatásban részesültek a szakképzés területére irányultan.
A támogatott 7 szakközépiskola között volt a dunaszerdahelyi Szabó Gyula 21 Szakközépiskola is, mely kapcsán elmondhatjuk, hogy a magyar kormány által nyújtott százezer eurós támogatásból megújult az iskola szakképzési háttere. A 61 éves dunaszerdahelyi Szabó Gyula 21 Szakközépiskola magyarországi támogatással a régió egyik legmodernebbül felszerelt szakközépiskolájává vált. Az iskolánkban oktatott szakmák versenyképességének fejlesztése céljából a szakoktatást biztosító laboratóriumok és tanműhelyek korszerű berendezésekkel és magyar nyelvű szakkönyvekkel gyarapodtak.
Villanyszerelő szakmunkástanulóink számára a gyakorlati munka minőséges elsajátítása érdekében alapvető szerszámok - csavarhúzók, fogók, villanyfúrógépek -, mágneskapcsolók, relék, megszakítók, egy- és háromfázisú kapcsolók, vezetékek, kábelek, mérőműszerek, forrasztópákák lettek biztosítva, valamint öt elektronikai szimulátor, melyek az analóg és digitális áramkörök mérésére, működésük szimulációjára is alkalmasak.
Autószerelő tanműhelyünkbe diagnosztikai berendezés, szerszámos szekrény, műszerek a gépjárművek fényjelző eszközeinek beállítására, valamint az autóalkatrészek pontos beállítására szolgáló szoftver került. A gépészeti oktatóműhely egy CNC marógéppel és a műszaki rajzok készítését és kódolását elősegítő szoftverrel lett felszerelve. A gazdaság versenyképességének kulcsa a diákok felkészültsége, mely napjainkban egyre kevesebbet ér digitális készségek nélkül. Az oktatás modern technikai eszközökkel való felszerelését szem előtt tartva iskolánk immár több éve kiemelt figyelmet szentel a tanulók informatikai oktatásának is.
Meggyőződésünk, hogy a digitális oktatásnak nincs alternatívája, mert csak így lehet felkészíteni a fiatalokat a 21. század munkaerőpiaci elvárásaira. Mindez természetesen az erőforrások állandó korszerűsítését igényli. A magyarországi támogatási pénzből idén több nagyszabású fejlesztés valósult meg ezen a téren is az iskola épületében. Az oktatásban a közepes mennyiségű adattárolás, a nagy sebesség, a kopás- és ütésállóság jelentős előny, ezért 19 db számítógépben lecseréltük a régi mágneses alapú merevlemezeket félvezetős adattárolókra.
Az informatika illetve más tantárgyak számítástechnikai támogatottsága céljából két tanteremben telepítésre került 28 – 28 db számítógép bútorzattal együtt, 1-1 hálózati nyomtató és a termek teljes villamos és nagysebességű IT hálózata. Három éve vezettük be az iskola minden műszaki szakán külön tantárgyként a számítógépes grafikát, így 19 db számítógéphez jó felbontású LED monitorok kerültek. Az iskolai akciók, nyitott napok és egyéb rendezvények multimédiás támogatása céljából az iskola aulájába kettő 55 colos tévékészülék lett felszerelve kihangosítás biztosításával.
A tanárok tananyagfejlesztésének és az oktatás adminisztrációjának könnyítése céljából az iskola tanári szobájában is megújultak a számítógépek és ki lett cserélve a nyomtató is. Mivel mindez már komoly értéket képvisel, a támogatás részeként az iskola kamerarendszere is felújításra került. Reméljük, hogy a felszerelt korszerű eszközök segítségével még hatékonyabban tudjuk majd a diákokat felkészíteni a műszaki és közgazdaságtani szakmákban való helytállásra.
Molnár Ilona, iskolaigazgató
Ezt már olvasta?
A bársonyos forradalomra emlékezés jegyében kezdődött az idei Vámbéry Hét
Nyolc éves múltra tekint vissza a Vámbéry Ármin...
Sok sikert és boldog születésnapot, Szabó Gyula Alapiskola
Pénteken, december 6-án a Szabó Gyula Alapiskola...