Az egykori Heves, Komárom, Pest, Szabolcs és Zala vármegyékben birtokos dévaványai Halasy család az 1600-as évek elején igazolta nemességét – előnevüket a Külső-Szolnok megyei Dévaványa mezővárosról kapták. Ekkortól használta Halasy János fiaival, Istvánnal, Pállal és Miklóssal oroszlános címerüket.
Miklós unokája, az 1700-ban született Márton 1722-ben nőül vette a szerdahelyi Lelovits János lányát, Erzsébetet, és (Duna)Szerdahelyre költözött. Szerdahelyen a házaspárnak három gyermeke született: László, Magdolna és 1740. június 28-án Márton.
Testvéreiről keveset tudunk – Mártonról már többet. Ő előbb a szerdahelyi Szent György plébániatemplom tőszomszédságában álló elemi iskolában tanult, majd szülei a gyenge fizikumú fiatalt előbb Nagyszombatba, a teológiára íratták be, ám onnan gyenge egészsége miatt végül Bécsbe került át, ahol jogot és bölcsészetet tanult.
Tehetségesnek bizonyult, 1768-ban már az egri jogakadémián találjuk, ahol ugyancsak kitűnt éles eszével.
Feljegyezték, hogy mikor jogtanára váratlanul meghalt, a félbemaradt szemesztert már ő vette át és tanította le társainak. Ekkor figyelt fel rá Eszterházy Károly egri püspök, aki titkárként maga mellé vette, illetve támogatta a fiatal jogász vármegyei hivatali pályafutását.
Márton fokozatosan emelkedett a ranglétrán: előbb aljegyző lett 1771-ben, majd még abban az évben főjegyző, később, 1778-ra már másodalispán, röviddel utána, 1784-ben pedig Heves vármegye alispánjává nevezték ki. II. József abszolutista igazgatásában azonban már nem akart szerepet vállalni, s csak rövid ideig elnökölt a feloszlatott megyegyűlést felváltó „kisgyűléseken”, és inkább vissza is vonult, nem vállalva többé hivatalt.
Pályája azonban nem tört meg, hiszen megmaradt táblabírónak és a püspöki úriszék elnökének, sőt 1797-ben királyi tanácsosi címet kapott, illetve vármegyei követ lett az országgyűléseken.
Élete utolsó évtizedeiben kenderesi birtokát igazgatta, s tanácsokkal látta el fiát, Károlyt, aki ugyancsak alispánja lett Heves vármegyének. Dévaványai Halasy Márton 1820. március 31-én hunyt el kenderesi birtokán.
A kenderesi birtokot ő tette fontos központjává a családnak. Márton fia, Károly tovább bővítette azt, itt élt feleségével és hat gyermekével. Elsőszülött fia, József és Gärber Erzsébet frigyéből pedig két leány született: Paula és Ida. Előbbi, teljes nevén dévaványai Halasy Paula Alexandra Katalin Jozefa lett a felesége nagybányai Horthy Istvánnak. A pár megörökölte a kenderesi birtokot is.
Dévaványai Halasy Paula és nagybányai Horthy István házasságából született meg aztán 1868. június 18-án, a család kenderesi birtokán Magyarország későbbi kormányzója, vitéz nagybányai Horthy Miklós, (Duna)Szerdahely szülöttjének, dévaványai Halasy Mártonnak az ükunokája.
Nagy Attila helytörténész
Ezt már olvasta?
A Mikulás 2024-ben is ellátogat a MAX-ba
Az idén is meglátogatja a jó gyerekeket a Mikulás. Ahogy...