A betonalapba állított vörösmárvány Kondé sír kiemelése, illetve a betontól való megtisztítása nem lesz egyszerű feladat – árulták el a lokálpatrióták. Az emlékév egyik legfontosabb momentumaként a pókateleki Kondé család Kisudvarnoki temetői sírjának az áthelyezését, rendbetételét az elkövetkező hónapokban fogják megvalósítani.
Az áthelyezés során természetesen exhumálással, az elhunytak maradványait „sírból sírba” helyezésével is számolnak.
Ez a papsíroktól nem messze, elhanyagolt, méltatlan állapotban található sír a dunaszerdahelyi köztemető legrégibb, s városunk történetének egyik legfontosabb sírja. A vörös márványból készült, a kereszten koponyával, alatta lábszárcsontokkal díszített sírjel felirata eléggé lekopott, de még olvasható:
„Pókateleki Kondé Istványnak Cs.
Kir. Tanátsosnak több Jelles nemes
Vármegyék Tábla Bírójának Életének
69. esztendejében Sz: Jakab
havának 30 napján 1803 történt
halála után és az ő Hitves
Társának született Padányi Biró
Margit Aszonynak a Ki is kedves
férje elvesztésén keseregvén aztán
két holnapokkal és hat napokkal
utánna költözött Életének
52- Esztendejében – ezen nyugvó Házat
és oszlopot mint elfelejthetetlen
szülőiknek emeltették
háládatos Gyermekei
1819 die.1.jun.a Domini”
Az egykori krónikából, de további elbeszélésekből is tudjuk, milyen díszes, nagy kriptája volt az egykori újfalui temetőben (a mai szálló és a járási hivatal alatti területen) a Kondé családnak (az 1780-as évek végéig többük a Szent György-templom kriptájába is temetkezett).
Ez a megmaradt sírjel az egyik utolsó mementójuk városunkban, de komoly helytörténeti jelentőséggel is bír, hiszen a Sárga kastély első urának, Padányi Biró Istvánnak a lánya, Padányi Biró Margit, illetve a férje, Kondé István nyugszik ott.
A Kondé-emlékévvé nyilvánítást a (duna)szerdahelyi család történelmi megjelenésének 680. évfordulója alkalmából hirdették meg. A pókateleki Kondé család őse ugyanis éppen 680 esztendeje, 1342-ben szerezte meg a mai Sárga kastélyt is magába foglaló egykori Pókatelkét, Pókaföldét, így ez a történelmi esemény szolgáltatott apropót az emlékév meghirdetésére.
A lokálpatroitizmus és a regionalizmus erősítését szolgálja az az „SOS – Mentsétek meg lelkeinket” projekt, amelyet ugyancsak a nyári időszakban készítenek elő. Ennek az iskolai és egyleti tervnek a célja az, hogy az iskolák és civil szervezetek kapcsolódjanak be kijelölt védett sírok rendbetételébe és gondozásába, így többek között a helyi papsírok (köztük díszpolgár), de más történelmi vagy katonasírok aktív gondozásába.
(na)
Ezt már olvasta?
Önkénteseket várnak a jövő év nagy futballeseményére – Dunaszerdahelyre is
Jövőre, 2025. június 11-28. közt Szlovákiában rendezik...