A múlt pénteki közgyűlésen a Szlovákiai Magyar Írók Társasága megerősítette tisztségében Hodossy Gyula elnököt, aki a tisztújítást követően a szervezet jövője szempontjából reménykeltőnek nevezte, hogy a SZMÍT választmányában több fiatal, tehetséges író is szerepet vállalt.
Sikerül biztosítani a folyamatosságot
Hodossy a XIX. Őszi Írófesztivál megnyitójában hangsúlyozta, a felvidéki magyar írótársadalom erejét mutatja, hogy az elmúlt években a koronavírus-járvány legnehezebb időszakát leszámítva folyamatosan kiosztották a SZMÍT díjait. Mint fogalmazott, ezt a folyamatosságot úgy sikerült biztosítaniuk, hogy a mércét egyetlen alkalommal sem kellett az elvárt szint alá szállítaniuk.
– Bár tehetség nélkül senkiből nem lesz kiemelkedő alkotóművész, aki a Parnasszusra igyekszik, annak alázatot kell gyakorolnia, elsajátítva az irodalom csínját-bínját. A SZMÍT elnöke kiemelte, ezért indítottak mentorprogramot a pályakezdő tehetségek felkarolására.
Kiemelkedő pályamunkák
Az Arany Opus Díj – Irodalmi pályázat idei pályamunkái közül a líra és a próza kategóriájában is egyértelműen kiemelkedett egy-egy alkotás – emelte ki a bírálóbizottság nevében Kövesdi Károly, utalva arra, hogy „sajnálatosan” könnyű dolga volt a zsűrinek.
Miután a nyertes alkotásokat Béhr Márton tolmácsolásában az írófesztivál közönségének volt alkalma meghallgatni, feljegyezhetjük, hogy ha az elismerésekért nagy verseny nem is volt, az Arany Opus Díjakat Fellinger Károly (líra) és Hogya György (próza) nem érdemtelenül vehették át.
Kövesdi Károly az idei Forbáth-díjas
A felvidéki magyar költőtársadalom nagyjainak kijáró elismerést, a csehszlovákiai magyar irodalom egyik kimagasló lírikusáról elnevezett Forbáth Imre-díjat idén lapunk főmunkatársa kapta. Kövesdi Károlyt a fiatal költőnemzedék ígéretes tehetségű képviselője, Kovács Balázs méltatta.
Kovács hangsúlyozta, kollégánk költészetén is átsüt a világban zajló kedvezőtlen folyamatok miatt érzett aggodalom. Lírai énje akkor lel nyugalomra, ha gyermekkorának színterét, Gömört idézi fel, vagy a családjának biztonságot nyújtó környezetébe húzódik vissza.
Csáky Pál kapta a Talamon-díjat
A prózairodalom kategóriájában kiérdemelhető elismerést, a fiatalon elhunyt, kitűnő tollú író nevét őrző Talamon Alfonz-díjat Csáky Pál író, politikus vehette át. Csáky írói munkásságát a 75. születésnapját nemrég ünneplő Tóth László József Attila-díjas költő mutatta be.
Király Anikóé a Simkó-díj
A gyermekirodalom jeles felvidéki képviselői vehetik át a máig népszerű gyermekversek szerzőjéről, Simkó Tiborról elnevezett díjat. Az elismerést Király Anikó író, grafikus érdemelte ki, akinek eddigi, ígéretesen alakuló pályáját Csapody Kinga író, a Manó Könyvek Kiadó kiadóvezető-főszerkesztője méltatta.
Lacza Tihamér vehette át a Turczel-díjat
A Turczel Lajos-díjat a kiemelkedő nem szépirodalmi alkotásokért, életműért ítéli oda a Szlovákiai Magyar Írók Társasága. A kitűnő irodalomtörténészről, a csehszlovákiai magyar irodalom kutatójáról elnevezett elismerést idén Lacza Tihamér vehette át.
E sorok írójának jutott a megtiszteltetés, hogy a MAGYAR7 munkatársának szerteágazó életművét méltassa. Kollégánk igencsak megérdemelten vehette át a Turczel-díjat, hiszen a tudományokat népszerűsítő, ismeretterjesztő munkássága egyedülálló értéket képvisel a (cseh)szlovákiai magyar írástudók sorában. Lacza Tihamér a ma már fehér hollónak számító egyetemes ember mintaképe. Valódi polihisztor, aki csillogó intellektusával, természettudományi jártasságával a bölcsészek világában is otthonosan mozog.
ma7.sk/Kolek Zsolt
fotó: Rózsár Vince
Ezt már olvasta?
Lebbenő szoknyák, dobbanó csizmák – 70 éves lett a Csallóközi
December 14-én, szombat este ünnepelte a Csallóközi...
Megszállt múlt, megszállt hétköznapok – kommunista hálózatok Magyarországon és Csehszlovákiában
Itt az MCC új előadása: spiclik, besúgók és társutasok...