Minderről sajtótájékoztató keretében tájékoztatott Takács Tímea igazgató, valamint munkatársai, a szervezési osztályről Csörgei Tünde, illetve a PR osztályról Patassy Sándor.
Takács Tímea a kezdetekről, illetve a 45 év eseményeiről szólt. Mint elmiondta, az épület főtervezője Jozef Slíž pozsonyi építészmérnök és társai, Eva Grébertová, valamint Alexander Braxatoris építészmérnökök voltak. Az épület 1977-re készült el és akultúrát és a szórakozást szolgáló Városi Művelődési Ház a nagyérdemű előtt 1977. november 4-én nyitotta meg kapuját, s kezdte meg munkáját a magyar és a közösségi kultúra szolgalatában. Az intézmény négy részlegre osztva működött, ezek a járási könyvtár, a kulturális-művelődési részleg, a filmszínház és az étterem voltak.
Dunaszerdahely város önkormányzata a 2016. április 19-i képviselő-testületi ülésen határozott arról, hogy a városi művelődési központ Dunaszerdahely neves szülöttének, Csaplár benedeknek a nevét veszi fel.
2022 ismét jelentős év a korábban csak VMK-ként ismert kultúrotthon életében, s az intézmény munkatársai méltó módon szeretnék megünnepelni a Csaplár 45 éves fennállását, amelyet 2022. január 22-én, a Magyar Kultúra Napján hirdettek meg.
Az emlékév egyben a Dunaszerdahelyi Petőfi Klub megalakulását is magával hozta, ugyanis a magyar kormány támogatásával Petőfi Klubok kárpát-medencei hálózatát alakítják ki, amelybe a Csaplár VMK is betagozódik.
Többek között Bákó, Csíkszereda, Gyimesfelsőlok, Gyergyószentmiklós, Kolozsvár, Sepsiszentgyörgy, Székelyudvarhely, Zenta, Nagytárkány, Lendva és Beregszász települések mellett így Dunaszerdahelyien is megalakult klub aktív részese lesz az idei száz település között létrejövő hálózatnak, valamint együtt ünnepelheti költöóriásunk születésének 200. évfordulóját külhoni nemzettársainkkal.
A bicentenáriumhoz kapcsolódva az országos közfeladatot ellátó Nemzeti Művelődési Intézet koordinálta eseményfolyamban számos közösségépítő programmal, rendezvénnyel, valamint színvonalas kulturális eseménnyel csatlakozik kultúrstratégiai intézményi partnereihez a Csaplár VMK – ennek egyik indító akkordja volt a március 14-ei Magyar Passió című film vetítése és az alkotókkal való beszélgetés.
E programnak köszönhetően a dunaszerdahelyi Petőfi Klub idén több mint 30 tartalmas és színvonalas – és nem utolsó sorban ingyenes – rendezvényt tud biztosítani otthonában, mindezzel gazdagítva a Csaplár jubileumi programjait.
A saját programok között ugyanis felidézik az egyes évek jelentősebb előadásait, történéseit, a művelődési központ volt és jelenlegi vezetői, munkatársai emlékeznek az elmúlt évtizedekre, mesélnek munkájukról. Az egyes csoportok vezetői beszélnek tevékenységükről, de megszólalnak az intézményben eddig fellépett előadók, színművészek, s a programszervezők osztják meg emlékeiket.
Az emlékév részeként emellett több kiállítás is megrendezésre kerül, melyeken a látogatók megtekinthetnek tárgyi emlékeket, régi és újabb plakátokat, krónikákat, rekvizitumokat, majd a jubileumi évet nagyszabású gálaműsor zárja november 4-én.
Ezt már olvasta?
Megszállt múlt, megszállt hétköznapok – kommunista hálózatok Magyarországon és Csehszlovákiában
Itt az MCC új előadása: spiclik, besúgók és társutasok...