A rendezvényen tiszteletét tette többek közt Balogh Csaba, Magyarország szlovákiai nagykövete, Ján Figeľ az Európai Bizottság korábbi biztosa, Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója, Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere, Puha György és Karaffa Attila, városunk alpolgármesterei, valamint közéleti, kulturális és oktatási intézmények vezetői.
Pomichal Krsiztián, az MCC felvidéki vezetője köszöntőjében kiemelte:
„Jelentős ez a nap, mert az MCC-vel egy olyan intézmény kezdi meg működését Dunaszerdahelyen, amelynek kifejezett célja, hogy a tehetséges diákok felkarolásával az egész nemzet hasznára legyen. Az MCC nyújtotta lehetőségekből ugyanis nemcsak diákjaink profitálnak majd, hanem szűkebb és tágabb szülőföldünk“.
Hozzátette, ez olyan lehetőség, amelynek köszönhetően a tehetséges, nyelveket beszélő, nemzetközi tapasztalatokkal felvértezett, ideológiáktól független, de értékalkotó magyar fiatalok vehetik ki részüket szülőföldünk és az egész jövőnk építéséből.
Dunaszerdahely polgármestere, Hájos Zoltán megköszönte a döntéshozóknak, hogy városunkat választották, hogy itt, Dunaszerdahelyen nyithatta meg kapuit a tehetséggondozó intézmény. „Hiszen tudjuk, hogy a Felvidéken is okos, talpraesett magyar fiatalok vannak, akikkel érdemes foglalkozni“ - mondta köszöntő beszédében városunk vezetője. Mivel polgármesterként és megyei képviselőként egyaránt fontosnak tartja a fiatalok képzését, az iskolák fejlesztését, ezért különösen értékesnek nevezte az MCC-ben induló tehetséggondozást és képzést,
„elvégre nem mindegy, hogy a Felvidéken milyen tudással és tapasztalattal indulnak el a fiatalok; hogy a későbbiekben tudjanak boldogulni, itt a szülőföldünkön” – tette hozzá Hájos Zoltán.
Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója megköszönte a városnak, hogy ekkora lelkesedéssel fogadták az MCC-t. Mint mondta, nemcsak a csallóközi fiataloknak nyílt ez a központ, hanem minden olyan szlovákiai magyarnak, akit tudásvágya, nyitottsága hajt; hangsúlyozva, hogy a kiválóságra való törekvés az alapja mindennek; mint mondta, az MCC-ben tanuló diákok és vezetők egyaránt ezt vallják.
„Dunaszerdahely életének szerves részévé szeretnénk válni, ezért arra törekszünk, hogy ne csak egy képzésközpont, hanem valódi közösségi tér legyen, egy kulturális találkozóhellyé váljon az MCC“ – hangoztatta a főigazgató,
hozzátéve, hogy ennek jegyében számos előadást, rendezvényt szerveznek, nem csupán helyben, hanem az ország számos más településén is.
Köszöntője végén a leendő diákok szólt: „Bízom benne, hogy új élményekkel, tapasztalatokkal és gazdag tudással teli tanévben lesz részetek az MCC-ben“.
A köszöntő beszédek után az MCC dunaszerdahelyi diákjai mutatkoztak be kis kultúrműsorral, majd Pomichal Krisztián vezetésével panelbeszélgetésre került sor Közép-Európa folyamatosan változó régiója egy folyamatosan változó világban címmel, melyben beszélgetőtársként Gallai Sándor, az MCC Társadalomtudományi Iskola vezetője, Rod Dreher újságíró és szerző, valamint Ján Figeľ, az Európai Bizottság korábbi biztosa kapcsolódtak be.
Szöveg és kép: Rózsár Vince
Ezt már olvasta?
Polgári est Esterházy János tiszteletére
A Pázmaneum Társulás és a Csallóközi Múzeum tisztelettel...