Back to top

Tanácsadás magyar nyelven is

Publikálva: 2019, augusztus 6 - 09:50
A pozsonyi székhelyű Jogsegélyközpont (Centrum právnej pomoci) komáromi irodájához a Dunaszerdahelyi, Érsekújvári és Komáromi járás lakosai egyebek mellett polgári, üzleti, munka- és családjogi ügyekben fordulhatnak, határon átnyúló esetekben is.
Tanácsadás magyar nyelven is

Hatásköre a közigazgatási ügyekben folytatott bírósági eljárásokkal és a felsorolt típusú ügyekben a Szlovák Köztársaság Alkotmánybírósága előtti eljárásokkal kapcsolatos jogsegélyre ugyancsak kiterjed.  

Ügyfélfogadási időben, előre egyeztetett időpontban az iroda jogászaival előzetes konzultációra van lehetőség. A konzultációért 4,50 euró illetéket kell fizetni, és legfeljebb egy óráig tarthat. Ennek során a munkatárs ismerteti a jogsegélynyújtás feltételeit, megismerkedik az üggyel, és alapszintű jogi tanácsot nyújt.

Jogsegélyre az a természetes személy (lehet vállalkozó is) jogosult, aki a vele közösen megítélendő személyekkel együtt anyagi szükséghelyzetben van, az ügy értéke meghaladja a mindenkori minimálbért – 2019-ben 520 eurót – (kivételt képez az az ügy, melynek értéke meghatározhatatlan), és nem áll fenn a per nyilvánvaló sikertelensége (például elévülés esetén). 

Anyagi szükséghelyzetnek minősül az olyan állapot, amikor a természetes személy anyagi szükséghelyzetben nyújtott juttatásban részesül, vagy a jövedelme nem haladja meg a mindenkori létminimum 1,6-szeresét, és a jogi szolgáltatások díját nem tudja vagyo-nából fedezni. (A létminimum összege jelenleg egy természetes személy esetében 205,07, további, közösen megítélendő nagykorú természetes személy esetében 143,06, ellátott kiskorú gyermek és ellátatlan gyermek esetében pedig 93,61 euró.) 
A minimálbér mindig január elseji, a létminimum július elseji hatállyal módosulhat.   

Ha a jogsegélyt kérelmező személy jövedelme nem haladja meg a létminimum 1,6-szeresét, de az 1,4-szeresét igen, akkor a jogsegélyben részesülőnek meg kell térítenie a jogi képviselet költségeinek 20 százalékát, feltéve, hogy teljesültek a jogsegélynyújtás további feltételei. 

Ha a kérelmező jövedelme nem haladja meg a minimálbér 1,4-szeresét, akkor díjmentes jogsegélyre jogosult, feltéve, hogy teljesültek a jogsegélynyújtás további feltételei.
Jövedelemnek minősülnek a külön jogszabály szerinti jövedelmek, miután leszámítottuk belőlük a:

– kötelező egészségbiztosítási járulékot;
– betegbiztosítási, öregségi, rokkantsági nyugdíjbiztosítási és munkanélküli-biztosítási járulékot;
– személyi jövedelemadót vagy annak előlegét;
– személyi jövedelem elérésére, bebiztosítására és megtartására fordított egyéb kiadásokat.

A vonatkozó törvény értelmében jövedelemnek minősülnek:
– a személyi jövedelemadó alól mentesített jövedelmek (pl. öregségi, rokkantsági, özvegyi nyugdíj, árvasági járadék), kivéve az elfogadott kártérítéseket, nem vagyoni hátrányok pénzbeli jóvátételét, a vagyon- és felelősségbiztosításból eredő teljesítéseket, a kiesett, adó alá eső jövedelem pótlása címén elfogadott kifizetéseket;
– külföldi szolgálati utak esetében járó napidíj az étkezési hozzájárulás 40 százalékáig;
– munkavállalók egyes kiadásainak megtérítése;
– egyéb személyi jövedelmek a személyi jövedelemadó levonása után.

Nem minősülnek jövedelemnek a:
– külön jogszabály alapján nyújtott juttatások, hozzájárulások és egyszeri juttatás;
– súlyos egészségkárosodásban szenvedő személyeknek a súlyos egészségkárosodás társadalmi következményeinek ellensúlyozása céljából nyújtott pénzbeli juttatások;
– anyasági támogatás;
– állami szociális támogatás;
– magatehetetlenség miatti nyugdíjemelés;
– ösztöndíjak, kivéve a nappali tagozati doktoranduszi tanulmányi programban részt vevő hallgatónak nyújtottat.

A Jogsegélyközpont a kérelmezőnek arra a naptári hónapra eső jövedelmét vizsgálja, amikor a jogsegélynyújtásra irányuló kérelmet beadta, és figyelembe veszi a kérelem benyújtását megelőző hat naptári hónapra eső jövedelmet is. A Jogsegélyközpont a kérelmező jövedelmét a jogsegélynyújtásról szóló határozat jogerőre való emelkedése napjától számított 12 hónaponként átértékeli.

Az adósságmentesítés ügyében is a Jogsegélyközponthoz kell fordulni, mivel ilyen esetben kötelezően az vagy az általa kijelölt ügyvéd képviseli az adóst, méghozzá a csődgondnok bíróság általi kirendeléséig. Az adósságmentesítésre irányuló eljárásban az adósnak joga van a jogsegélyhez, ha ő maga:
– kérelmezi;
– igazolja, hogy bírósági végrehajtó vagy egyéb hatóság által végrehajtási eljárás folyik ellene;
– nem állnak fenn olyan nyilvánvaló okok, amelyek miatt a bíróság nem hirdeti ki a csődöt, vagy nem határozza meg a törlesztési ütemtervet, és 
– az adósságmentesítésre irányuló csődeljárás esetében részletfizetési megállapodást kötött a Jogsegélyközponttal. 

A Jogsegélyközpont az adósságmentesítésre irányuló csődeljárásban a csődgondnok átalánydíjának megtérítésére előleget fizet. Ennek összegét az adós három éven belül, a részletfizetési megállapodásban meghatározott havi törlesztőrészletekben köteles a Jogsegélyközpontnak visszafizetni. 

Az adós nem indítványozhat csődeljárást vagy részletfizetést, ha szabadságvesztés-büntetését tölti. 

Külön jogszabály értelmében minden természetes személy igényelheti az adósságmentesítést csődeljárás vagy részletfizetés által, függetlenül attól, hogy vannak-e vállalkozásból származó tartozásai. Természetes személy akkor minősül fizetésképtelennek, ha 180 nappal annak esedékessége után sem képes teljesíteni pénzbeli kötelezettségét. Ha az adóssal szembeni pénzbeli követelést végrehajtással behajtani nem lehetséges, vélelmezendő az adós fizetésképtelensége. Az adós leghamarább a csőd kihirdetése vagy a törlesztési ütemterv meghatározása után tíz évvel igényelhet ismételten adósságmentesítést csődeljárás vagy törlesztési ütemterv által. Vannak követelések, amelyek az adósságmentesítés által érintetlenek maradnak. 

Az adósságmentesítés ügyében az előzetes konzultáció díjmentes.

Ha a bíróságnak kétségei támadnak afelől, hogy az adós fő érdekeltségeinek központja a Szlovák Köztársaság területén van, az adóst az eljárás alatt bármikor kihallgathatja, főként külföldi állampolgár esetében. Ha a bíróság megállapítja, hogy az adós fő érdekeltségeinek központja nincs a Szlovák Köztársaság területén, az eljárást megszünteti. 
További információk a Jogsegélyközpont weboldalán találhatók: www.centrumpravnejpomoci.sk. Központi telefonszám: 0650 105 100, a komáromi iroda címe: Centrum právnej pomoci – Kancelária Komárno, Župná 7, 945 05 Komárno.

Ez az írás csupán általános tájékoztatás jellegű, nem minősül tanácsadásnak, és konkrét esetre nem vonatkoztatható. Erre a tájékoztatásra alapozva bármilyen jog igénylése kizárt. A Jogsegélyközpont mindig a konkrét eset körülményeiből kiindulva, törvény alapján határoz a jogsegélynyújtásról. A jogszabályi környezet változhat.

Iván Tibor jogász
carissimi.sk / Megjelent a Carissimi 2019/3-as számában

Ezt már olvasta?

Cookies