
A kicsivel több mit 1 órás film a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet Szent Korona Kutatócsoportja és a FilmEver Stúdió együttműködésében, Bárány Krisztián és Bárány Dániel rendezésében 2016-ban született.
A mintegy száz magyarországi bemutató mellett a filmet szinte minden kontinensen bemutatták már.
Néhány érdekesség a filmből:
A Szent Korona 1529-ben rövid időre Nagy Szulejmán birtokába került. A szultán csapatai a sikertelen bécsi ostromot követően őrzési helyéről, Visegrádról, a hadizsákmány részeként magukkal vitték a koronát Konstantinápoly felé. A Pesttől délre található Tass mellett Szulejmán váratlanul meggondolta magát: a túszként fogva tartott Várday Pál esztergomi érsek és Perényi Péter koronaőr kíséretében visszaküldte a koronát Szapolyai Jánosnak.
Kossuth Lajos, midőn látta a szabadságharc vereségét, azt tanácsolta a Szent Koronával dél felé menekülő Szemere Bertalan miniszterelnöknek, hogy a koronát és a koronázási ékszereket „töresd össze vagy vesd a Dunába”. Szemere a Szent Korona, a Szent Korona-eszme iránti tisztelete miatt, republikánus volta ellenére sem teljesítette Kossuth akaratát: az ereklyét néhány megbízható emberrel Orsova mellett, a Duna partján elásták.
Akinek sikerült felkelteni a figyelmét, EZEN A LINKEN tekintheti meg az érdekfeszítő ismeretterjesztő filmet.
szentkoronaradio.com nyomán
Ezt már olvasta?

„Folytatódik a munka, a város kiemelt programjainak a szervezése teljes embert kíván”
Takács Tímea neve a kultúrában mozgók számára jól ismert,...

A magyar ember kitartása, magyarságba vetett hite a mai napig erőt ad számunkra
Ünnepi műsorral tisztelgett az 1848/49-es szabadságharc...