Városunk életében az egyik legmeghatározóbb ünnepkör a Szent György-napokhoz köthető események sora. Az arra érdemes egyének vagy intézmények ilyenkor vehetik át a civil kezdeményezésként létrehozott Szent György-díjat, és ugyancsak áprilisban derül fény az önkormányzat által megválasztott díszpolgárok és Pro Urbe-díjasok személyére is.
Egy város, ha egészséges lelkülettel rendelkezik, igyekszik elismerni mindazok áldozatkész munkáját, akik elévülhetetlen érdemekkel rendelkeznek a település anyagi és szellemi fejlesztésében, akik példaképül szolgálhatnak a közösség minden tagja számára. Jóllehet a laudációk nyelvtani elemzése egyértelműen a múlt idő túlsúlyát bizonyítaná, ám minden köszöntő és dicsérő értékelés elsősorban a jelen lakosságához és még inkább a jövő nemzedékekhez szól.
Egy ideje igyekszünk egyre nagyobb nyomatékot helyezni a városvédő és a lokálpatrióta-nevelő kezdeményezésekre, amelyek elsőrendű célja, hogy fiataljaink ne csupán itt élő polgárai legyenek a városnak, hanem ténylegesen ismerjék és szeressék Dunaszerdahelyt.
Ehhez hozzátartozik annak ismételt hangsúlyozása és kidomborítása, hogy Szent György napja egyben búcsú is, a város védőszentjének, alapításának, egyesítésének és jeles személyiségeinek az emlék- és ünnepnapja.
Ha a középkorban leginkább tisztelt sárkányölő lovag kultuszát tovább éltetjük, tettei és sorsa hatással lehetnek mindannyiunk lelkiségére, visszavezethetnek minket a gyökereinkhez, és példáját követve méltó kései utódai lehetünk.
Mert csakis az önazonosságunk felé vezető utat érdemes járni!
A. Szabó László alpolgármester
Ezt már olvasta?
A XXII. Nemzetközi Vámbéry Konferencia programja
„Bizonyságot tesznek majd...” – ezzel a Vámbéry Ármin...