
Tavaly 125 ilyen telefonos csalás volt, a kár pedig elérte az 1,5 millió eurót.
Voltak, akik egy egész élet megtakarításait veszítették el – tájékoztatta a TASR-t Zuzana Hrabovská, az Országos Rendőr-főkapitányság munkatársa.
„2023-hoz viszonyítva 61-gyel kevesebb ilyen ügy volt, akkor 186 esetben verték át ily módon az időseket, a kár pedig meghaladta a 2,2 millió eurót” – tette hozzá a rendőrség.
Hrabovská elmondta, főleg az egyedül élő idősek válnak célponttá, akik alig mozdulnak ki a lakásukból, nem járnak semmilyen közösségbe. A csalók arra építenek, hogy nincsenek állandó kapcsolatban a családjukkal, és nem lesz annyi lélekjelenlétük, hogy azonnal felhívják a gyereküket, unokájukat.
„Megelőzési céllal 2024-ben összesen 5700 idős embert keresett fel a rendőrség munkatársa a postás kíséretében az ország minden táján, hogy felvilágosítsák őket a csalók trükkjeiről” – tette hozzá Hrabovská.
A rendőrség óvatosságra int minden ismeretlen telefonálóval kapcsolatban, és figyelmeztet, hogy a rendőrség, a mentősök, az állami hivatalok munkatársai sosem kérnek készpénzes kifizetést, értéktárgyak átadását pedig végképp nem.
Ha valaki úgy dönt, hogy mégis készpénzt ad át ismeretlen személynek, mert meggyőződése, hogy valóban bajba kerül valamelyik családtagja, legalább hívjon át tanúnak egy szomszédot.
„Ez érvényes arra az esetre is, ha ilyen célra akarnak kivenni nagy összeget a bankból. Vagy legalább mondják el a bank munkatársának, hogy mi a szándékuk a pénzzel. Ha ő is gyanúsnak találja az ügyet, tudja, hogyan járjon el” – tette hozzá Hrabovská.
tasr/Felvidék.ma
Ezt már olvasta?

Újabb kibertámadásokra figyelmeztet a rendőrség
Az elmúlt napokban megemelkedett számban észlelt olyan...