Szerkesztőségünk a közelmúltban rendetlen, a környezetet elcsúfító reklámtáblákról kapott több képet. Két illetékes személyt kerestünk meg ennek kapcsán kérdéseinkkel.
Elsőként Zalaba Zoltánt, a Dunaszerdahelyi Városi Hivatal területrendezési, építési és közlekedési alosztálya vezetőjét kérdeztük.
- Milyen előírás vonatkozik a városban található reklámtáblákra, billboardokra?
- Azokra a reklámtáblákra, hivatalos nevükön reklámépítményekre, melyekre vonatkozik az építkezési törvény, a területrendezési, építési és közlekedési alosztály adja ki az engedélyt. Az engedély típusa a reklámtáblák nagyságától függ:
1/ 3m2 alatt egyszerűsített engedély,
2/ 3m2 felett építkezési engedély,
3/ 20m2 felett pedig még használatbavételi engedély is szükséges.
- Kötelező-e megjelölni a billboardon a tulajdonos személyét, vagy céget?
- Igen, az építkezési törvény előírja, hogy minden reklámtábla tulajdonos köteles megjelölni a reklámtábláját névvel, logóval vagy egyéb más megjelöléssel, amely alapján azonosítható. Dunaszerdahelyen ezen kívül egy 2015-ben hozott városi rendeletet alapján a 12 m2 - nél nagyobb reklámtáblákat egy speciális táblával is el kell látni, amely alapján pontosan beazonosítható a reklámtábla, illetve a tulajdonosa is.
- Milyen esetben figyelmeztethető a tábla tulajdonosa?
- A hivatal a reklámépítményre és nem a rajta lévő plakátra adja ki az engedélyt. Alapvető követelmény, hogy megfelelő műszaki állapotban legyen. Ellenkező esetben figyelmeztetjük a tulajdonost, és felszólítjuk a hibák eltávolítására.
Kíváncsiak voltunk a szakma véleményére is. Másodjára Dunaszerdahely legnagyobb billboardokkal foglalkozó cég, a Kanovits Media tulajdonosát, Kanovits Zoltánt kérdeztük.
- Van-e törvényi előírás a billboardok kinézetére vonatkozólag?
- Törvényes előírás csak a plakátok tartalmát illetőleg létezik. Nem lehet kirekesztő - nemre, fajra, vallásra vonatkozólag, nem lehet mások gyűlöletére felszólító, vagy éppen pornográf tartalmú. Olyan törvényről azonban nem tudok, ami előírná, hogy milyen állapotban és mennyire esztétikusan kell hagyni a kültéri plakátokat. Belső etikai igény szerintem, ha valaki elhelyez egy reklámtáblát, akkor azt és annak környezetét szeretné is rendben tartani. Nemcsak mint szakembert, hanem mint lakost is zavar, ha szétpotyogott, kidőlt, gyommal és szeméttel körülvett reklámokat látok.
- Kötelező-e megjelölni a billboardon a tulajdonos személyt, vagy céget?
- Tudtommal, ilyen kötelezettség sincs, ennek ellenére az összes korrekt reklámtársaság meg szokta jelölni a saját tábláját, mert ezzel lehet őket identifikálni. Elsősorban azok nem szokták megjelölni a tábláikat, akik esetleg szabályokat megkerülve próbálnak haszonhoz jutni, és csak a bevétel a fontos számukra, nem az igényesség. Dunaszerdahelyen, egy szerintem alapvetően jó városi rendelet előírja, hogy a nagyobb reklámok külön azonosító táblát is kapnak. A jogtalan konkurenciaharc viszont ezen táblák esetében is visszaköszön. Vannak reklámcégek, akik magánszemélyek telkén bérelnek helyet a tábláiknak, és természetesen eszük ágában sincs engedélyeztetni azokat. Sokszor statikailag sem tartják be az előírásokat, nem is törődnek a táblák kinézetével, vagy azok környezetével. És mivel minőségtelenül van elkészítve az egész reklámtábla, arra nem is költenek annyit, mint egy teljes engedélyeztetésen átesett billboardra. Az országosan elfogadott áraknak is alá tudnak menni, mi pedig nehezen tudjuk megmagyarázni a klienseknek, hogy pont ezért olcsóbb egyik vagy másik reklámcég.
- Mennyire hat ki ez az Önök megítélésre?
- Mi a szabályok szerint építjük meg az összes táblánkat, hogy azok stabilak és időállók legyenek, aminek mondanom sem kell, hogy egészen komoly anyagi vonzatai vannak. Ugyanakkor a felületesen dolgozó, szabályokat be nem tartó cégeket is az összes reklámügynökséggel együtt „dobják egy zsákba”, és ezért az utóbbi időben sajnos elég negatív megítélése lett a billboardoknak, az emberek nem tesznek különbséget a törvényeket megkerülő és a törvényesen működő cégek között.
- Milyen megoldást lát a probléma orvoslására?
- Törvényi szabályozása csak a táblák műszaki állapotának van, de nincs olyan hivatal, amely ellenőrizné is ezen állapot fennmaradását az engedélyeztetés után. Ezért egyelőre én csak azt a lehetőséget látom, ha a lakosság jelentené az elhanyagolt táblákat, hogy azok ne csúfítsák a városképet. Szerencsés lenne persze ehhez egy olyan szabályrendszer elfogadása is, amely nemcsak felszólíthatná a táblák tulajdonosait, hanem szankciókkal is illethetné őket. Úgy gondolom, hogy ha több bejelentés érkezik az illetékes hivatalhoz, akkor ezen is elgondolkodnak, és biztosan lépnek is az ügyben.
Szerkesztőségünk annyit tud hozzátenni a probléma megoldásához, hogy ezúton felhívjuk a tisztelt lakosok figyelmét, hogy ne menjenek el szó nélkül a város képét rontó, elhanyagolt reklámtáblák mellett. Lehetőség szerint fényképpel együtt jelentsék azokat a városháza építésügyi osztályán, hogy szükség szerint hivatalos lépéseket lehessen foganatosítani.
Ezt már olvasta?
Kiszámolható a Szociális Biztosító honlapján, mekkora lesz januártól a nyugdíj
A Szociális Biztosító (SP) honlapján levő számológéppel...