Magyarországon a vidéki amatőr néptáncegyüttesek, művészeti iskolák jelentős szerepet játszanak közösségteremtésben, az identitás erősítésében. Komoly szakmai munkájukat jól bizonyítják a minősítőkön és a versenyeken elért eredményeik. A csoportok legkiválóbb táncosai egyben a hazai profi táncegyüttesek legfőbb utánpótlását is jelentik. Az együttesek többségében a szakmai munka eredeti anyagok alapos megismerésével társul.
Az Európai Szociális Alap és Magyarország Kormánya támogatásával indított Hálózatépítés az élő néphagyományért - közösségfejlesztés és tudásbővítés megvalósítása a civil társadalom bevonásával a határon átnyúló kulturális kapcsolatok erősítésén keresztül című program keretében a Hagyományok Háza 2018. nyarára számos néptánctábort szervezett. A határon átívelő rendezvényeknek Felvidék és Erdély magyar lakta vidékei adnak otthont. A találkozók kiváló alkalmat biztosítanak a résztvevőknek, hogy a helyi táncpedagógusoktól, zenészektől „tiszta forrásból” megtanulhassák az adott falu, tájegység táncait, zenéit, hagyományait. A megszerzett tudást pedig az ifjak az anyaországban hasznosíthatják. Idén 120 magyarországi fiatal vesz részt e rendezvényeken.
Az első táborok július elején, Nagyváradon és Várhosszúréten sikeresen lezárultak. A püspökladányi Csimpolya Táncegyüttes fiataljait a partiumi városban a Csillagocska táncegyüttes a sóvidéki táncok rejtelmeibe avatta be, míg Felvidéken a szécsényi és komlói fiatalok bukovinai és tardoskeddi táncokat roptak.
Nyárszón, a jelenleg is folyó Kalotaszegi Vándor néptánctábor a 14-18 éves fiatalokat szólítja meg, s a salgótarjáni Ifjú Nógrád Táncegyüttes tagjai a Kalotaszeg Néptáncegyüttes tagjaitól tanulhatnak.
A programsorozat 2018. augusztus 7-11. között a felvidéki Zsigárdon zárul. A mátyusföldi településen a berettyóújfalui Bajnóca Egyesület bogártelki és mezőkölpényi táncokkal gazdagodik.
Ezt már olvasta?
A XV. Ipolyi Arnold Népmesemondó Verseny felhívása, 2025
A Csemadok Területi Választmánya Dunaszerdahely, a...