Back to top

Fotótörténetről szólt a Sikabonyi est

Publikálva: 2025, február 12 - 10:35
Ismét teltházas program helyszíne volt Sikabony: Nagy Attila helytörténész tartott előadást és könyvbemutatót Fénnyel írva – Dunaszerdahely város fotókrónikája címmel február 11-én a Sikabonyi Gálffy Ignác Közösségi Házban. Az esten magát a képes albumot is bemutatták, amely mellett számos sikabonyi felvételt is megtekinthettek a városrész kultúrközpontját megtöltő érdeklődők a vetítéssel egybekötött előadáson.
Fotótörténetről szólt a Sikabonyi est

A megjelenteket Fodor Mihály, a Sikabony Polgári Társulás elnöke köszöntötte, aki elmondta, hogy társulásuk a helytörténeti értékeket felkaroló Biró Márton Polgári Társulással együtt

azért álmodta meg a Sikabonyi esteket, hogy ott a helyi közösségnek bemutassák a településrész múltját, jelenét, de regionális lehetőségeit is. Emellett az estek célja, hogy a sikabonyiak számára egyfajta nyitott közösségi térként és találkozópontként is működhessenek, ahol a városrész lakosai találkozhatnak és közösen vehetnek részt az együttgondolkodásban. 

Az esten a sikabonyi városi képviselők közül részt vett Puha György alpolgármester és Horony Ákos, Szlovákia kisebbségi kormánybiztosa is.

Puha György köszöntötte az előadót, Nagy Attila helytörténészt, a városi lap főszerkesztőjét, elmondva, hogy a Sikabonyi esteken igazi értékeket gyűjtenek egybe és osztanak meg a hallgatósággal. 

A programban ezt követően Nagy Attila mutatta be új könyvét, a Fénnyel írva – Dunaszerdahely város fotókrónikája címmel megjelent impozáns fotótörténeti albumot. A szerző elmondta, hogy a kötetben 890 felvételen keresztül „tárul megannyi apró ablak a múltra”, s általuk Dunaszerdahely és Sikabony történetébe is bepillanthatunk 1865/70 és 1985 között.

Nagy Attila hozzátette, hogy a kötetben megjelent felvételek mintegy tíz százaléka Sikabonyban készült, sőt a legrégebbi családi felvételek is, amelyek éppen a Sikabonyi Gálffy család örökségéből származnak, a településrész különleges múltjába kísérik vissza az  olvasót.

A kiadvány hat történelmi fejezeten át, archív felvételekkel és azok magyarázó szövegeivel vezetik az olvasót-nézőt, és adnak vizuális támpontot egy-egy régi épület vagy politikatörténeti esemény mentén.

A város helytörténésze előadását vetített képekkel színezte, ahol a sikabonyi felvételek között haladva tehettek az est résztvevői történelmi utazást a boldog békeidőktől, az első és a második világégés helyi történésein át az 1950-60-as évek városátalakulásáig, majd az 1970/80-as évek szocialista korszakáig.

Nagy Attila kiemelte: nincs kicsi vagy nagy közösség – csak közösség van. Ennek mentén felhívta a megjelentek figyelmét az értékmentés, a fotótörténeti emlékek gyűjtésének a fontosságára, illetve kérte az idősebb generációt, hogy igyekezzenek a még meglévő emlékeket és azok tudásanyagát a fiatalabb generációknak is átadni.

A beszélgetés végén még elhangzott, hogy a következő Sikabonyi est április 23-án, a Szent György-napok keretében valósul meg, ahol a sikabonyiak a város jubileumi, 770-es ünnepéhez szeretnének hozzájárulni ismét egy tartalmas előadással és beszélgetéssel, ahol Vajda Barnabás történész a településrész 20. századi történetét mutatja majd be. 

(dszi)

Ezt már olvasta?

Cookies