Bíró Éva, az ünnepi est háziasszonya üdvözölt minden megjelent részztvevőt és vendéget, külön kiemelve Karaffa Attilát, Dunaszerdahely alpolgármesterét, Iván Pétert, a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ igazgatóját, valamint Banyák István prímást, az együttes egyik alapító tagját. Bevezetőjében elmondta, a gálaműsor első részében a Csallóközi Táncegyüttes felnőtt csoportja előadásában egy trilógia befejező részét tekintheti meg a közönség, mely a Mi Erdélyünk, a Mi Felvidékünk után a Mi Mezőségünk címet viseli.
A színpad megtelt szebbnél szebb öltözetekkel, fürgébbnél fürgébb táncosokkal, látványosabbnál látványosabb koreográfiákkal, majd egy rövid szünet után, a gálaest második része a Csallóközi Táncegyüttes fennállásának 70. évfordulóját volt hivatott ünnepelni.
„Hetven évről regél ma nekünk a Csallóközi Táncegyüttes. Születésnapra jöttünk és az ünnepléshez igazi születésnapi hangulat vár ma bennünket. Öröm és emlékezés, hagyomány és kézfogás, közösség és jövőkép“ – köszöntötte a jubiláló együttest Karaffa Attila, városunk alpolgármestere.
Ünnepi beszéde során megköszönte mindenki munkáját, aki segítette, egyengette a Csallóközi útját, valamint a szülőknek, hogy a táncegyüttest választották gyermekeiknek, majd kiemelte: „Mi, akik ragaszkodunk hagyományainkhoz, gyökereinkhez, ahhoz a megtartó erőhöz, mely az egyetemes magyar nemzethez köt bennünket, elengedhetetlen, hogy legyenek olyan személyek, csoportok, szervezetek, amelyek a magyar nép kultúráért kiállnak.
A ma 70. életévét ünneplő Csallóközi Táncegyüttes is azok közé a csoportok közé tartozik, akik az alapításuktól kezdve évtizedeken át kiálltak és kiállnak a magyar kultúráért. Munkájukkal hozzájárulnak az egyetemes magyar kultúra gazdagításához, megéléséhez és továbbadásához“.
Az ünnepi szavak elhangzása után a »70 éves kiemelkedő hagyományőrző munkájuk« elismeréséül Dunaszerdahely város önkormányzata emléklapját nyújtotta a csoport vezetőjének, Oláh Attilának.
„Ünnepelni jöttünk össze. Egy olyan ünnepet, amely ritkán mondható el itt, Dunaszerdahelyen. 70 éves egy együttes, 70 éves egy eszme, amikor egy csoport tenni akaró személy úgy gondolta, hogy összefognak, és valami jót szeretnének tenni a közösségünkért. És példaértékű lehet nekünk ez a tevékenység, hiszen az, amit ők akkor megálmodtak, az a mai napig működik“ – üdvözölte az ünneplő együttest a gálának, valamint a táncegyüttesnek egyaránt otthont adó Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ igazgatója, Iván Péter.
„Büszkék lehetünk erre a csoportra, büszkék lehetünk rá mi csallóköziek, büszkék lehetünk rá mindannyian szlovákiai magyarok, büszkék lehetünk rá, mindannyian magyarok, és természetesen büszkék vagyunk rá mi, a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ is. Hiszen ez a csoport a miénk. Dunaszerdahelyieké, csallóközieké, magyaroké és a miénk, ezé a művelődési központé“ – hangoztatta beszédében a központ igazgatója.
Majd így méltatta az együttes példamutató tevékenységét: „a Csallóközi Táncegyüttes nem egy múzeumi vitrin mögé rejti a népi kultúrát, hanem folyamatosan megújulva színpadra állítja, és a XXI. századi narratíva szerint is fogyaszthatóvá teszi mindannyiunknak“.
A gálaműsor második részében a régi korok együttesei, konkrétan a 70-es, a 80-as és a 2010-es évek együttesei mutattak be egy-egy koreográfiát.
A vastapssal jutalmazott táncos előadások után Bíró Éva a színpadra szólította az összes táncost, illetve a színpadra kérte Strieženec Horváth Rudolf alapító koreográfus fiát, Horváth Ádámot, aki gratulált a csapatnak, és köszönte az élményt, amelyet az est során kapott.
„Szeretnék gratulálni a csapatnak és köszönöm szépen az élményt, amit adtatok, mert nekem személy szerint látni azokat a táncosokat, akik még apu korában táncoltak most színpadon, ez egy óriási dolog” – mondta az alapító fia, majd hozzátette, édesapja emlékét úgy szeretnék megőrizni és az együttesen belül tartani, hogy édesanyjával közösen létrehoztak egy Strieženec Horváth Rudolf Emlékdíjat, amelyet első ízben adnak át a gálaesten, majd minden évben, az együttes vezetőivel közösen kiválasztott táncos, az együtteshez köthető ember kapja meg. Az emlékdíj első tulajdonosa a Csallóközi Néptáncegyüttes fiatal táncosa, Németh Máté lett.
A díj átadása után Oláh Attila együttesvezető, koreográfus emléktárgyat átadva fejezte ki köszönetét a táncosoknak és mindenkinek, aki hozzájárult a táncegyüttes sikeres működéséhez.
A gálaesten készült további felvételeinket megtekinthetik képgalériánkban.
Szöveg és kép: Rózsár Vince
Ezt már olvasta?
Dunaszerdahely város fotókrónikája – új kiadvány jelenik meg településünkről
Nagy Attila helytörténész Fénnyel írva – Dunaszerdahely...
Almási Róbert szépséges nyomai a Csaplár Benedek központban
Almási Róbert festőművész emlékkiállítása nyílt meg...