Lacza Ilona, a tárlatnak otthont adó intézmény igazgatója üdvözölte a nagyszámú érdeklődőt, valamint külön köszöntötte Dr. Puha Györgyöt, városunk alpolgármesterét, a kiállítás védnökét, Szakál Mária művésznőt, Iván Pétert, a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ újonnan kinevezett igazgatóját, valamint a Felvidéki Alkotók Egyesületének elnökét, Farkas Gábort,, és alelnökét, Gyurkovics Margitot.
Mint mondta, ő nem a művekről kíván beszélni, hanem Attiláról, az emberről. És ezt a pár gondolatot - azok tömör őszintesége, és meghittsége miatt csakis idézni lehet:
„Attila egy jó ember. Nézzünk körül! Ennyien szeretik, és ennyien jöttek el. Azonkívül Attila egy szerény ember. Attila egy olyan típusú ember, akinek támad egy ötlete, azt aztán megfogja, mint a róka a csukát, és el nem engedi. Attila egy kultúrember is, aki azért jár minden kulturális rendezvényre, mert ő azt kimondottan élvezi. Olyan, mint egy impresszionista művész, aki hagyja magára hatni az érzelmi benyomásokat. Ez a kiállítás is ezt mutatja.
Attila ide, a könyvtárba is jön, ő éli a könyvtárat. És így éli az összes kultúrát is. Ezért olyan különleges Attila, mert ő ebben a kultúrában él. A része.
És szoktuk mondani, hogy Attila, az lesz a vége, hogy kap egy leltári számot, aztán majd nézheti magát…”
És bizony megtörtént! Ha nem is leltári számot kapott Egri Attila a járási és városi könyvtár igazgatónőjétől, hanem a könyvtár történetében első ízben: örökös tagságot!
Puha György, városunk alpolgármestere szintén nagy szeretettel köszöntötte a város vezetése és a dunaszerdahelyi önkormányzat nevében a megjelenteket, illetve a kiállítót, akinek megköszönte a felkérést a tárlat védnökségére.
„Az értékes kiállítás fókuszában a természet, a csallóközi természet áll“ – indította üdvözölő szavait az alpolgármester, majd fontosnak tartotta elmondani, hogy látva a képeket, nem csak művészi élménnyel lesz gazdagabb a szemlélődő, a csallóközi természet a lokálpatriotizmust is erősíti – „és valahol úgy gondolom, ez is a cél“ – tette hozzá Puha György.
„Mindig hangoztatjuk, fontos, hogy művészeink által, akár képek formájában mutassuk meg a szélesebb körű közönségnek, nagyvilágnak ne csak kultúránkat, ne csak hagyományainkat, hanem szülőföldünket, a természetet, a természet szépségét is“ – hangoztatta Dunaszerdahely alpolgármestere, majd azt kívánta, hogy sokszor tudjunk együtt találkozni, együtt örülni az élet szép és értékes pillanatainak, mint ez a megnyitó is.
Szakál Mária, festőművész örömmel fogadta Egri Attila a kiállítás megnyitására vonatkozó kérését, mivel nagyon inspirálónak tartja fotóit.
„Attilának van egy olyan meglátása a természetre, ami hihetetlen. Ő olyanokat meglát ott, amit mások biztos nem, vagy nagyon kevesen“ – emelte ki megnyitójában a művésznő.
„Én nem fogom a képeknek a műszaki kivitelezését itt most ecsetelni, ezek nagyon jól kivitelezett fotók. Én mindig azt mondom, hogy a fotóknál az a lényeg, hogy hangulata legyen. Hogy megfogjon a hangulata“ – folytatta Szakál Mária, majd hozzátette:
„Nyugodtan mondhatjuk azt, hogy Attila a Csallóköz fotósa“.
A fotóhoz nem drága gép kell, hanem jó szem. Egészen biztos vagyok benne, hogy a fotósnak a legfontosabb eszköze a szeme. És Attilának ez megvan – dicsérte Egri Attilát a képzőművész, majd azt kívánta, hogy nagyon sok mindent lásson még a jövőben is meg, bővítse akár a repertoárt is, vagy éppen maradjon a természetnél.
„Azt kívánom, Attila, hogy jó sokáig szolgáljon a fotós szemed! Egyébként is, hogy jól lássad meg a dolgokat, hogy mi aztán ilyen nagyon szuper fotókat láthassunk a kiállításon“ – zárta megnyitó gondolatait Szakál Mária..
A megnyitó után Lacza Ilona még elmondta, hogy a fotók mellett néhány verset is olvashatnak a tárlat nézői, melyek szintén Attilának köszönhetők.
„Marika szavaihoz hozzáteszem: a szemével és a szívével lát igazán jól az ember“ – emelte ki örömmel a könyvtár igazgatója.
Egri Attila meghatottsággal köszönte meg a kedves szavakat, hozzátéve, hogy nem szavakkal szeretne szólni a tárlatnyitó közönségéhez, beszéljenek helyette a képei.
„Nagyszerű érzés egy időben, egy helyen azokat az embereket látni, akiket én szeretek, kedvelek, és úgy gondolom, hogy ők is szeretnek, kedvelnek engem, úgyhogy egy szó jut eszembe erről, az eufória “ – mondta el örömmel a kiállító fotós.
A kiállításmegnyitó hangulatát Hodossy Marianna és Gálffy József kettőse tette még ünnepélyesebbé.
A megnyitón készült további felvételeinket megtekinthetik képgalériánkban.
Szöveg és kép: Rózsár Vince
Ezt már olvasta?
Jövő héten lesz a Samaria Klezmer Band lemezbemutató koncertje
A Dunaszerdahelyi Zsidó Hitközség és a Csallóközi Múzeum...
Megszállt múlt, megszállt hétköznapok – kommunista hálózatok Magyarországon és Csehszlovákiában
Itt az MCC új előadása: spiclik, besúgók és társutasok...