Iván Péter, a galéria vezetője üdvözölte az alkotótábor művészeit, illetve a nagyszámú közönséget, majd elmondta, a mostani tárlat is a galéria 30 éves jubileuma jegyében került megszervezésre.
„Ünnepelni jöttünk ismét. Az elmúlt 30 évet, és azt is, hogy a galéria gyűjteménye, a több mint 1100 alkotás 25-tel bővült, ami annak is köszönhető, hogy 22. alkalommal szervezték meg a művésztelepet“
– mondta a KMG igazgatója, majd hozzátette, hogy a gyűjtemény példányszáma annak is köszönhető, hogy a művésztelepeken résztvevő alkotók helyben készült alkotásaikat adományozták, vagy a magukkal hozott alkotásokat ajánlották fel a galéria gyűjteményébe.
A bevezető gondolatok után Iván Péter köszöntötte városunk alpolgármesterét, Karaffa Attilát, a Csallóközi Népművelési Központ igazgatóját, Varga Viktort, a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ igazgatóját, Takács Tímeát, a Kortárs Magyar Galéria kuratóriumából Szakáll Máriát és Péntek Istvánt, Varga-Amár László festőművészt, a művésztelep vezetőjét, majd bemutatta a résztvevő és jelenlévő művészeket.
Karaffa Attila rövid beszéde elején a saját és az önkormányzat nevében üdvözölte a művésztelep résztvevőit, valamint az érdeklődő közönséget.
„Igazi szellemi műhely ez a nemzetközi művésztelep. Nagy öröm fogadni azokat az alkotókat, akik szeretnék megmutatni munkásságukat, szeretnének kapcsolatokat építeni, és alkotó munkájukkal egyben gazdagítani is a KMG gyűjteményét“
– emelte ki városunk alpolgármestere.
A Kortárs Magyar Galériának az is célja, hogy gazdagodjon a gyűjtemény, az önkormányzat pedig minden tőle telhetőt megtesz, hogy segítse munkájában a galériát, és fenntartó intézményét, a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központot. Ezt a támogatást pedig szeretné a jövőben is folytatni városunk – biztosította támogatásáról a kulturális intézményeket Karaffa Attila.
Az anyagi támogatás mellett elengedhetetlen a művészetkedvelő közönség támogatása, amit a részvételükkel tudnak leginkább kifejezni a látogatók – zárta gondolatait Dunaszerdahely alpolgármestere.
A művésztelepeknek fantasztikus hagyománya van, hiszen két fontos ilyen jellegű találkozó már a 19. században létrejött Magyarországon – kezdte megnyitó beszédét Varga-Amár László festőművész, a most zárult művésztelep vezetője. Szerencsésnek nevezte magát, mivel a már 22 éves dunaszerdahelyi művésztelepnek kezdetektől résztvevője lehetett, mondhatni lokálpatriótaként érkezik városunkba.
„A művésztelep egy jó értelemben vett barter. A művész dolgozik, miközben fantasztikus gasztronómiai ellátásban részesül, ezért cserébe ott hagy egy művet, amitől egyre rangosabb és egyre jobb lesz a gyűjtemény. Fiatalok is jönnek ezekre a találkozókra, ami azért is fontos, mert tudjuk: a ma kortársa a jövő klasszikusa“
– hangoztatta a festőművész. A művésztelepek azért is fontosak, mert nemcsak komoly alkotómunka folyik, hanem éjszakába nyúló beszélgetések, barátságok születésének helyszíne is – tette hozzá a művésztelep vezetője.
Varga-Amár László bevezető gondolatai után az idei találkozó művészei maguk jellemezték egy-egy szóban, szinte esszenciaként a művészet számukra legfontosabb mondanivalóját.
A rövid bemutatkozások után Varga-Amár László megköszönte mindenki támogatását, kiemelve Dunaszerdahely várost, Iván Pétert, Péntek Istvánt és családját, valamint a galéria a kiállítások rendezésében mindig segítőkész és tökéletes munkát végző munkatársait, Kotrba Ivettet és Németh Nikolaszt.
A megnyitó szavak után Iván Péter még egyszer megköszönte Varga-Amár László munkáját, aki megszervezte, vezette a művésztelepet, majd a látványos művészet után a hallható művészetnek adta át a terepet.
A Lento Ad Astra együttes, Zita Slavíčková zongoraművész és Erik Rothenstein szaxofonművész, zeneszerző csodálatos dallamai kísérték el az estébe a Kortárs Magyar Galéria XXII. Művésztelepének zárókiállítása vendégeit.
További felvételeinket megtekinthetik képgalériánkban.
Szöveg és kép: Rózsár Vince