A mindenszentekhez, halottak napjához, halloweenhez kötődő pogány-, keresztény-, népi hagyományban megjelenő ismeretanyagot boncolgattuk cserkészeinkkel a november elsejét megelőző szombaton.
Elsőként a keresztény kultúrkör felől közelítettük meg az ünnep jelentőségét. Ehhez kapcsolódóan cserkészeink csoportmunkában projekteket készítettek és mutattak be, hogy mi jut eszükbe ezeknek a szavaknak a hallatán.
Késöbb a csallóközi népi hiedelmeket elevenítettük fel, és rámutattunk, hogy a néprajzkutatók szerint a félelmekkel való szembenézés az őszi ünnepkör szerves része. A gyerekek meghallgathattak egy-egy népmesét Boldizsár Ildikó és Bajzáth Mária gyűjtéséből, mely mesék az életről, halálról és az örök körforgásról szóltak.
Sötétedés után közösen kilátogattunk a dunaszerdahelyi temetőbe, ahol mécseseket gyújtottunk elhunyt szeretteink, cserkésztestvéreink emlékére.
Egyházi törvények, népszokások, mesék tükrében tudatosíthattuk, hogy a mindennapjainkat felelősséggel éljük, és szembenézzünk az élet végességével és az örök körforgással.
Lelkes Edit, cserkésztiszt, 10. számú Szent György Cserkészcsapat, Dunaszerdahely
Ezt már olvasta?
Szaval a jó öreg csallóközi: Nedves újévi köszöntő
A szilveszteri buli remekül sikerült, de amikor Joli néni...
Szabadnapok és iskolai szünetek a 2025-ös évben
Alig indult el az új év, lassan máris eltelik az első...