Dr. Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere köszöntőjében kiemelte, hogy az ünnepélyes nap a két város életében valóban mérföldkő. Mint elmondta, a települések a sport és kultúra terén is együttműködtek, s magát a testvérvárosi megállapodást is megelőlegezték korábban számos projektel, legutóbb az Arrabona EGTC partnerségében életre hozott közös, európai uniós projektben.
„Nagyon sokan látogatnak el akár bevásárlás céljából, akár kulturális vagy sportesemények alkalmával a városba, a szerdahelyiek otthon érzik magukat Győrben”
– fogalmazott Hájos Zoltán, hozzátéve: „bízom abban, hogy ez a mostani megállapodás még inkább el fogja mélyíteni a kapcsolatunkat, határozottabbá fogja tenni az együttműködésünket.”
Dr. Dézsi Csaba András győri polgármester szerint
„Győr és Dunaszerdahely között a kapcsolat teljesen természetesen, emberi utakon, hétköznapi módon kezdődött”,
hiszen a lakosok a két város közelségét kihasználva már régóta megélték annak előnyeit.
„Ezek a praktikus, emberi mentalitásból fakadó kapcsolatok aztán valódi kapcsolatokká fejlődtek, barátságok alakultak ki győri és dunaszerdahelyi emberek között” – tette hozzá Győr polgármestere, utalva arra, hogy a szerdahelyiek szívesen járnak át Győrbe vásárolni vagy akár az Audi Eto meccseire szurkolni a kézis lányoknak, Győrből pedig sokan érkeznek átélni egy igazi futballmérkőzés légkörét.
„Ezt a kapcsolatot erősíteni kell, akkor is, ha határok választanak el bennünket, (...) s a politikusoknak kötelessége, hogy
akik összetartoznak, azokat összekössék, a természetes kapcsolatokat hivatalossá tegyék.
(...) Győr nagyváros. Egy nagytestvér a kistestvérrel mindig jól jár, hiszen a kistestvér sokszor elevenebb és praktikusabban gondolkodik” – jelezte Dézsi Csaba András, aki szerint Győrnek olyan testvérvárosokra van szüksége, akikkel előremutató, gyakorlati, valós és napi kapcsolataink vannak – s Dunaszerdahely ilyen.
Pető Tibor, Magyarország pozsonyi nagykövete is megtisztelte jelenlétével a szerződés ünnepélyes aláírását.
„Dunaszerdahely Szlovákiában egyike azon városoknak, amely megőrizte magyarságát és kiváló partnere lesz Győrnek”
– köszöntötte a megjelenteket, majd Szeles Szabolcs győri alpolgármester tolmácsolta Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter üdvözletét:
„Minél több testvérvárosi kapcsolat jön létre, annál szorosabb lesz a két ország, nemzet közötti kapcsolat. A felvidéki magyarok mindig is számíthattak a Magyar Kormány támogatására – ez így lesz a jövőben is. Hajrá Győr, hajrá Dunaszerdahely!”
A testvérvárosi megállapodás ünnepélyes aláírását sajtótájékoztató követte, amelyen a városvezetők többek között szóltak a további együttműködés irányvonalairól, így szó esett további projektek tervezéséről, arról, hogy Dunaszerdahely milyen kulturális és egyéb lehetőségeket kínálhat a győriek számára, de arról is, hogy a győri foci miképp tudna profitálni a DAC profi menedzsmentjéből – ugyanis a jövőben szorosabb kapcsolatot kívánnak kiépíteni a csapatok között.
Az eseményen Győr Megyei Jogú Város delegációjának tagjaként megjelent dr. Dézsiné Szentes Veronika, illetve Szeles Szabolcs, dr. Pergel Elza és Radnóti Ákos alpolgármesterek, Virág-Adorján Andrea polgármesteri főbiztos, Endrődi Péter kabinetfőnök, valamint Gyarmathy Orsolya, Győr Megyei Jogú Város nemzetközi referense.
Dunaszerdahely részéről A. Szabó László és Karaffa Attila alpolgármesterek, a Dunaszerdahelyi Városi Képviselő-testületből Bachman László, Bugár György, dr. Földes Károly, Gútay László, dr. Horváth Zoltán, Nagy Iván és Šándor Klára, illetve a városi hivatal elöljárója, Bubniak Júlia vettek részt a találkozón.
Az ünnepi aktuson Patos Lilla (felkészítő tanára Simon Anikó), a Kodály Zoltán Alapiskola tanulója mondott szavalatot, majd a ceremónia után a delegációk tagjai a DAC–Slovan mérkőzésre siettek, együtt szurkolni a sárga–kékeknek.
Az eseményen készült képgalériánkat (Rózsár Vince felvételei) itt tekinthetik meg.
Nagy Attila