A vendégeket Bubniak Júlia hivatalvezető és Hájos Zoltán polgármester fogadta – a polgármesterrel egyórás megbeszélést is folytatott a két SaS-es politikus.
Szóba került a dél-szlovákiai települések több problémája. Hájos Zoltán több más mellett rámutatott például az apróbb települések csatornázási gondjaira, miszerint mindenki számára megnyugtató lenne, ha olyan európai uniós pénzek lennének ezeknél a projekteknél felhasználva, amelyek nem a megtérülésről, hanem a fejlesztésekről szólnak.
Szóba került emellett a kettős állampolgárság kérdésköre is.
„Elmondtam a külügyminiszternek, számunkra nagy csalódás, hogy ez a kormány sem rendezte ezt a kérdést”
– foglamazott Hájos Zoltán, hozzátéve:
„Jeleztem Korčok úrnak, hogy a magyar közösség számára a kettős állampolgárság inkább erkölcsi, érzelmi kérdés, semmint politikai, gazdasági vagy szociális téma.”
A külügyminiszter erre úgy reagált, ő azonban látja benne a politikát, hiszen a szlovákiai magyarok az állampolgársággal befolyásolni tudják a magyarországi választásokat.
Hájos Zoltán erre felhozta, mindeközben épp az Egyesült Államokban, vagy az Európai Unióban támogatja a baloldal egyebek mellett azért is a migrációt, hogy az újonnan érkezőket szavazati joggal láthassák el.
„Fontosnak tartottam felhívni a külügyminiszter figyelmét a magyar–szlovák kiegyezés egyre fontosabb kérdéskörére is.
Példaként a magyar–szerb kiegyezést hoztam fel a számára. Ugyanúgy itt is el kellene már azon gondolkodni, hogy a magyar–szlovák kiegyezést mielőbb tető alá kellene hozni. Ha van szándék, akarat, akkor ennek nem lehet akadálya. Ám ha se szándék, se partner nincs, nem tudunk előrébb lépni” – tette hozzá a polgármester.
Mint elmondta,
Korčok külügyminiszter szívesen venne részt egy ilyen jellegű vitában Dunaszerdahelyen,
amelyben azokat a megoldásokat keresnék, „amelyek gesztusértékűen zárnák le a régi traumákat, kimondott vagy kimondatlan sérelmeket”.
A két politikus a dunaszerdahelyi városházán tett látogatást követően Nagymegyerre, majd onnan Komáromba tekert tovább.
(nagy)