Vértanúk éjszakája
„Ha hűvös, őszi éjszakákon,
a csillagokat kémleled,
tizenhárom ragyogó csillag
felülről őrzi népedet.” – olvashatjuk Aranyosi Ervin Az aradi vértanúk emlékére c. versében.
Vajon bele tudjuk magunkat képzelni a vértanúk éjszakájába? Amikor utoljára mondhatjuk el az esti imát, amikor utoljára írhatunk búcsúlevelet? Véleményem szerint nem. Az a hősies tett, amelyet az aradi vértanúk megcselekedtek felbecsülhetetlen kincs, példaértékű tett mindenki számára.
A magyar szabadságharc tábornokai különböző nemzetiségűek és vallású katonák voltak. Mégis a magyar nemzet iránti szeretetük, a szabadságharc eszméje nem pártoskodásra késztette őket, hanem az egységre. Hiszen mit értek volna el külön-külön a csatamezőn, az ország különböző szegleteiben? Egyedül bizony semmit sem. Felismerték, hogy csak együtt képesek felvenni a harcot az idegen uralom ellen, csak együtt tudják megvédeni a szabadságharc vívmányait. Ezt vehetjük üzenetnek is a mai felvidéki társadalmunkra nézve is.
A pártoskodás, a belharcok, az asszimiláció, a megfelelésre való kényszer gyengíti közösségünket. Megkondult már a harang a felvidéki magyarság felett. Lélekszámunk csökken, nemzeti jelképeinket korlátozzák, óvodáink, iskoláink veszélybe kerültek.
Mert van, amikor halni kell a hazáért, van, amikor élni és tenni érte. – mondja Áder János.
Nekünk most élettel kell megtölteni a szülőföldünket és cselekednünk, hogy nemzetünk megmaradjon, gyarapodjon. A feladat ismert, már csak el kell végezni a munkát. De ehhez a munkához sokan kellünk. Szükségünk van azokra, akik szó nélkül kiállnak magyarságuk mellett, és azokra is, akik otthonaikba zárkóznak be. Mert az érdektelenség, a közöny lassú halállal sújtja közösségünket.
Legyünk bátrak, ahogyan az aradi vértanúk és a szabadságharc eszméje mellett végsőkig kiálló katonák, polgárok, papok tették!
Van miből és van kiktől példát vennünk, tegyük meg!
Ezt már olvasta?
Az isteni fény az, ami az emberek szívét felmelegíti
Advent negyedik vasárnapján, december 22-én felgyulladt...