Hogy nézzen ki a kerékpár?
Ezúttal természetesen nem a bicikli színével, formájával, használati célterületével kapcsolatban óhajtunk tanácsokat adni, hanem a közúti közlekedés előírásai szerinti felszereltségét soroljuk fel.
A kerékpár a közlekedési eszközök kategóriájába tartozik, annak felszereltségét a Közlekedési és építésügyi minisztérium 134/2018-as számú rendelete határozza meg.
Kötelező felszerelések:
Világítás
A kerékpár első részén kötelező egy fehér fényű lámpának lennie, mely képes folyamatosan világítani, vagy villogó fehér színű fényt adni, melyet éjszaka legalább 150 méter távolságból látni lehet. A hátsó részén ugyanakkor egy piros színű lámpának kell lennie, mely ugyanúgy világíthat, vagy villogó fényt adhat - erre is vonatkozik a 150 méteres láthatóság. Fényvisszaverőkkel is fel kell szerelni a kerékpárt, mégpedig: elöl fehér színű, hátul piros színű, a pedálok két oldalán, illetve a kerekek küllőin narancssárga színűnek. Mindezeket helyettesítheti a kerékpáros ruházatán, illetve cipőjén lévő fényvisszaverő.
Sisak és fényvisszaverő öltözet
A kerékpárosnak ajánlott sisakot viselnie. Lakott településen kívül és azon belül is kötelező a 15 év alattiaknak (8/2009 Z.z. § 55). Gyenge látási viszonyok esetén kötelező fényvisszaverő ruhadarab viselése is, ez természetesen kortól és helyszíntől függetlenül érvényes mindenkire.
Fékek
A kerékpáron két, egymástól független, tökéletesen működő féknek kell lennie.
Fontos még tudni:
- Pótkerékkel felszerelt kerékpárral nem lehet részt venni a közúti közlekedésben.
- A kerékpár kerekei nem lehetnek deformáltak, a gumikon nem lehet repedés, vagy bármilyen, a közlekedés biztonságát befolyásoló károsodás.
- A kerékpár külső felületén nem lehetnek éles, hegyes, kiálló részek, melyek személyi sérülést okozhatnak.
Nem kötelező felszerelések:
- sárvédő
- gyermekülés (stabilan kell hogy rögzítve legyen a kerékpár vázához, a gyermek számára lábtartónak is kell lennie a kerékpáron)
- csomagtartó
-rovin-