
Ha azt mondjuk, könnyen emészthető ánizsos-édesköményes keksz, ami megóvja a legkisebbeket a hasi puffadástól, mindenkinek egyből a Marina keksz jut az eszébe. És a jó hír, hogy ma is kapható, ugyanazon a gyártósoron készül Pöstyénben, immár hosszú évtizedek óta. Az anyukák ma is előszeretettel adják babáiknak, sokszor gyümölcsös pépbe keverve. S maguk is szívesen kóstolgatják. Talán, hogy felidéződjön bennük a gyermekkoruk...
Nyugodtan állíthatjuk, nemzedékek nőttek és nőnek fel rajta. Már a kommunizmusban is bekerült az iskolatáskákba a mogyorós töltelékkel bőséggel ellátott ostya. A Horalkyt 1965 óta imádjuk, és évente 80 millió darabot adnak el belőle! Ugyanezen név alatt a cseh konkurencia is forgalmaz terméket.
Reggelire, uzsonnára szívesen kentük a kenyerünkre, akkor is, amikor még Lenin elvtársról tanultunk az iskolában. Ma is imádjuk a Májka pástétomot, ami 2015-ben ünnepelte 50. születésnapját. Mind a mai napig több mint 100 ezer darabot gyártanak belőle naponta.
Ha valaki valami egészségesre vágyott, mondjuk 1982-ben, az bement a boltba és vett magának Treskát. A halas finomság receptjét a múlt század ötvenes éveiben egy Július Boško nevű szakács és cukrász találta ki. Ezután több akkori állami halfeldolgozó üzem is elkezdte a gyártását, s kettő közülük mind a mai napig kínálja, több variációban is. Mert még mindig szeretjük!
A boltokban manapság többféle sós rúd, ropi is kapható, ami nélkül egy-egy csajos buli, vagy meccsnézés nehezen képzelhető el. Közülük a Dru tyčinky a legismertebb. 1969-ben kezdték gyártását és mindjárt kitűnt különleges finomságával. Elég, ha a boltokban keressük a harminc éve változatlan klasszikus aranybarna csomagolást, s máris rátalálunk.
Nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy a Škoda autók a szocializmus egyik szimbólumává váltak, annak ellenére, hogy a Mladá Boleslavban gyártott gépjármű története még valamikor a 19. században kezdődött. Bár ma már a Volkswagen csoport gyártja, nemcsak, hogy túlélte a rendszerváltást, hanem továbbra is az egyik legkeresettebb autómárka nálunk és Csehországban is.
Reggeli vagy esti meleg italnak, betegség idején citrommal és mézzel ízesítve generációk itták és isszák a Pigi fekete teát. Az indonéz teakeverék neve az angol P.G., vagyis „Pekoe Golden“ kifejezésekből származik, ami a tealevelek nagyságára és formájára utal. A tradíciót erősíti a retró csomagolás is, ami a gyártás megkezdése óta szinte nem is változott.
A prágai csokoládégyár 1979-ben rukkolt elő különleges kakaóporával, amit tejbe keverve lehetett fogyasztani. Túlzás nélkül állíthatjuk, azóta milliók nőttek fel a Grankón. Bár ma már csak Magyarországon gyártja a cseh Orion, kizárólag csak Szlovákiában és Csehországban kerül forgalomba.
Ropog a fogunk alatt a kukoricalisztből készült, enyhén sós, pirított mogyoróban meghempergetett rágcsa, amit kicsi és nagy egyaránt előszeretettel fogyaszt. A Chrumkyt ma is, főleg az idősebbek, sokkal gyakrabban rakják a bevásárlókosarukba, mint a chipset. Mert még mindig mennyei az íze!
forrás: Ma7.sk