Jön ugyan a tranzakciós adó, de ha valaki átalányköltséget érvényesít az adóbevallásában (az a bizonyos 60 százalék), vagyis a két biztosítón kívül másért nem fizet vállalkozóként, akkor csupán vállalkozói számlát kell nyitnia ugyanabban a bankban, ahol magánszámlája is van, s lényegében az adó nem fog rá vonatkozni.
A járulékok utalása ugyanis ingyenes, ahogy a bankon belüli, a saját számlára történő utalás is.
Jozef Mihál volt munkaügyi miniszter a jövő év optimális bruttó bevételeként a 31 900 eurós összeget ajánlja az egyéni vállalkozóknak, mert így továbbra is minimális társadalombiztosítási járulékot kell fizetniük.
Mint minden évben, a minimális járulékterhek természetesen jövőre is emelkednek, havonta több mint 30 euróval, de ezen túl drasztikus változás nem várható. Tavaly a statisztikai hivatal adatai alapján 1430 euró volt az átlagbér, ami azt jelenti, hogy az egyéni vállalkozó legalább az összeg fele, vagyis a 715 euró 33,15 százalékát, azaz 237,02 euró járulékot fizet a Szociális Biztosítónak. Az egészségbiztosítónak pedig a 715 euró 15 százalékát, azaz 107,25 eurót köteles befizetni havonta.
A minimális járulék összege a jelenlegi 313,93 euróról jövőre 344,27 euróra emelkedik.
Ha pedig gyermeke van, akkor gyakorlatilag minden reális kombinációban a gyermekek száma és életkora alapján az utánuk járó adóbónusz teljes összegét megkapja, több száz euróval többet, mint 2023-ban vagy 2024-ben.
Marad a kedvező 15 százalékos adókulcs, sőt évi 100 ezer euróra emelik a bruttó jövedelemhatárt, amelyen belül alkalmazható ez az adókulcs.
Ennek eredményeként 31 900 eurós éves bevétel mellett az adó- és illetékteher az egyéni vállalkozó bevételének a 15 százaléka alatt van. Aki azonban várhatóan többet keres ennél, fontolja meg a kft. alapítását, tanácsolja Jozef Mihál.
Forrás: ma7.sk
Ezt már olvasta?
Már januárban érkezik a magasabb nyugdíj
Már januárban a megemelkedett nyugdíjat fogja folyósítani...