Vitaminszükségletünk évszakonként változhat. Az ősztől-tavaszig terjedő időszakban, a nappalok rövidülésével fáradékonyabbak, depresszióra hajlamosabbak lehetünk. Sokszor nem fordítunk kellő figyelmet a kiegyensúlyozott táplálkozásra sem, ezért szervezetünk vitaminigénye növekedhet.
Az őszi- téli hónapokban a D-vitamin bevitelére még inkább szükség van. A D-vitamint egyrészt táplálékkal juttatjuk be a szervezetünkbe, másrészt a napsugarak hatására képződik. Mivel télen a borongós, fényhiányos időben jóval kevesebb napsütéshez jutunk, ezért szervezetünk D-vitamin szintje jelentősen csökkenhet. Napi vitaminszükségletünket legjobb természetes forrásból fedezni. A hering, a lazac, a gombák, a tojás kiváló D-vitaminforrások. Ám a téli időben szükségünk lehet vitaminkészítményre is. Szakemberek általában ősztől-tavaszig napi 1500-2000 nemzetközi egység (NE) D-vitamin bevitelét ajánlják táplálék-kiegészítő vagy gyógyszer formájában.
A D-vitamin számos kedvező hatással bír. Egyebek között hozzájárul a simaizom- és a szívizomsejtek megfelelő működéshez. Jótékonyan befolyásolja az idegrendszer működését és regenerációját. Hiánya növeli a reumás ízületi gyulladások, egyes vesebetegségek, a szívelégtelenség, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, azérelmeszesedéskialakulásának és súlyosbodásának esélyét. Ugyanakkor a szezonális, téli depresszió is gyakran D-vitamin hiányára vezethető vissza.
Ősszel és télen jóval kevesebb időt töltünk a szabadban, táplálkozásunk általában zsír és kalóriadúsabb, sokkal kevesebb friss zöldséget, gyümölcsöt fogyasztunk, ami fogékonyabbá, kiszolgáltatottabbá tehet a fertőzésekkel szemben. Fontos, hogy feltöltsük testünk vitamin, és ásványi anyag raktárait, így szervezetünk ellenállóbb lesz a betegségekkel szemben. Ha nem táplálkozunk változatosan, kiegyensúlyozottan szükségünk lehet plusz vitaminpótlásra.
A C-vitamin erősíti az immunrendszert, segíti a fertőzések leküzdését. Betegség idején megnő a szervezet C-vitamin szükséglete, ám nem javasolt túl nagy adagokban alkalmazni. Az ajánlott napi C-vitamin bevitel felnőtteknek az OÉTI ajánlása szerint 80 mg, a biztonsággal tolerálható legfelső beviteli érték, pedig 1000-2000 mg körül mozog. Ám nem érdemes ekkora dózist szedni, hisz amellett, hogy leterheli a vesét, nem hasznosul úgy, mint a zöldségekben, gyümölcsökben megtalálható természetes vitaminok.
Stresszes életmódot élőknek fokozottabban szükségük lehet a hidegebb hónapokban B1 és B6-vitaminra, melyek segítenek leküzdeni a feszültséget, a nyugtalanságot. Kiváló természetes B1-vitaminforrás a sertés és a csirkehús, az olajos magvak a dió, a mogyoró. B6-vitamin pedig főként a banánban, a csirkehúsban és a lencsében található. Amennyiben egészségesek vagyunk, kiegyensúlyozottan, sokszínűen táplálkozunk, akkor a legtöbb vitaminhoz könnyen hozzájutunk a változatos étrend, a zöldségek gyümölcsök révén. Optimális esetben tavasszal és nyáron már nincs szükség táplálék-kiegészítőkre, külön vitamin pótlására.
Forrás: hazipatika.com
Ezt már olvasta?
Peruban és a Coropuna csúcsán jártunk a VándorLáss-esten
Aki ismeri a VándorLáss-esteket, a VándorLáss csapatát,...