Back to top

Mese, játék, alkotás, művészet, terápia

Publikálva: 2017, augusztus 28 - 17:39
Képesség- és személyiségfejlesztő foglalkozás gyerekeknek és felnőtteknek Dunaszerdahelyen.
  • Úgy látja, hogy óvodás korú gyermeke némely képességterületeken lemarad, nehezen teremt kapcsolatot?
  • Gyermeke nehezen birkózik meg az iskolai követelményekkel, szorong, érzelmi , kommunikációs vagy magatartási problémái vannak?
  • Családi gondjai vannak, esetleg tanácsokra van szüksége a gyerekneveléssel kapcsolatban?
  • Úgy érzi, hogy szeretne egy kicsit feltöltődni, kilépni a mindennapos hajszából, s valami újat kipróbálni?
  • Szereti a mesét, játékot, zenét, kreatív alkotást?
  • Hallott már a meseterápiáról és a művészetterápiáról?

Tegyen próbát! Vegyen részt a Mandala Művészetterápiás Műhely és Mesekuckó foglalkozásain!

Hol található?  Dunaszerdahely, Neratovicei tér 2145/7

                                   www.mjmterapia.com

FB: Mandala Művészetterápiás Műhely és Mesekuckó                                                              

A Mandala Művészetterápiás Műhely és Mesekuckó immár egy éve működik Dunaszerdahely központjában Mgr. Jefferies Makki Márta tanító, gyógypedagógus, komplex művészeti terápiás szakember vezetésével, , aki másfél évtizedes pedagógiai tapasztalatait, hasonlóan  hosszú  drámajátékos és bábos múltját, illetve gyógypedagógiai tanácsadói  tudását felhasználva és egységbe ötvözve nyújt komplex egyéni és csoportos foglalkozásokat.

Mi a Mandala Művészetterápiás Műhely és Mesekuckó küldetése?

A műhely és mesekuckó létrehozásának ötlete abból a felismerésből és gyakorlati tapasztalatból indult ki, hogy napjaink felgyorsult, elszemélytelenedett világában egyre több az érzelmi, lelki és szomatikus problémákkal küzdő gyermek és felnőtt, akik segítséget, támogatást keresnek.

A művészetek, a kreatív alkotás, a zene, a játék  eszközeit felhasználó “szelíd”  –  művészetterápiás és meseterápiás módszerek segítik a gyermekek és felnőttek (szülők) problémáinak oldását, a személyiség- és képességfejlesztést, az érzelmi intelligencia fejlesztését

A foglalkozásokon alkalmazott   módszerek  olyan készségeket és képességeket fejlesztenek, amelyek  segítik a gyermekeket és felnőtteket egyéniségük kibontakoztatásában, a mindennapi életben való eligazodásban, az önmagukkal és a világgal folytatott őszinte kommunikációban, a stressz csökkentésében, a gátlások oldásában, az érzelmi és tanulási és viselkedési problémák kezelésében. Nem utolsó sorban értékeket és élményeket közvetítenek , s a hagyományápolást is szolgálják.

VÉLEMÉNYEK RÓLUNK:  J

Az érzelmi intelligencia fejlesztése gyermekkorban nagyon fontos. Gyermekkel történő személyre szabott foglalkozások, együttműködő és professzionális hozzáállás. Csak és csak pozítívumot tudok írni, de ami számomra a legfontosabb a lányom imádja!“ (B.Horváth J.)

„Nagyon komplex, tartalmas foglalkozás a gyerekeknek, csak ajánlani tudom.“ (Andrejkovics É)

„Marti néni je skvelá žena. Jej hodiny sú plné relaxácie, edukácie a psychológie.
Každá jedna minúta je vyplnená aktivitou. S deťmi komunikuje úžasnou formou a nielen to. Deťom hrá divadlo, číta rozprávky, do deja deti priamo integruje a do detailu s nimi rozoberá, čo hrdina rozrávky povedal, ako sa správal, ako vyriešil situáciu či problém. Potom sa spýta dieťaťa, ako by problém vyriešilo ono. Pýta sa detí na ich vlastný názor. Čo podľa dieťaťa robil správne a čo nie. Je krásne, keď sa dieťa aj takouto formou môže s niekým o rozprávke porozprávať, medzi sebou súťažiť a pochváliť sa. Nemôžem nič iné, len doporučiť!
„ (Z.Ladzianska Pilatová)

„Márta néni egy csodálatra méltó EMBER.
Sok szeretettel, odaadással , rengeteg türelemmel és szakértelemmel foglalkozik a gyerekekkel.
Mély hála és köszönet, azért amit a gyerekekért és közösségért tesz. Csak ajánlani tudom mindenkinek.
Köszönjük szépen Márta néni.“ (Fekete A.)

A MANDALA MŰVÉSZETTERÁPIÁS MŰHELY ÉS MESEKUCKÓ FOGLALKOZÁSAI

Alkotó – fejlesztő meseterápia 4-6 , 6-10 éves gyerekeknek  (Boldizsár Ildikó módszerével)

Mi a meseterápia?

A meseterápia a művészetterápia , azon belűl a biblioterápia egyik ága. Bruno Bettelheim szerint azért van gyógyító ereje a mesének, mert a hallgató a történetet magára vonatkoztatja, ezáltal megtalálja a belső konfliktusaira, problémáira a megoldást. Boldizsár Ildikó szerint minden élethelyzetnek megvan a maga mesebeli párja, ezáltal fejti ki egy-egy történet a gyógyító hatását. Boldizsár Ildikó fejlesztette ki a Metamorphoses meseterápiás módszert, ami Magyarországon az egyik legelterjedtebb meseterápiává vált.

A Mesekuckós foglalkozásokról
A mesecsoportok kis létszámúak (4-6 fő) , életkor alapján szerveződnek.. Egy foglalkozássorozat 10 alkalom, heti egyszeri  1,5- 2 óra időtartamú foglalkozásból áll.  Igény - szükség szerint a foglalkozásokon való részvétel tőbb alkalommal hosszabbítható. Az alkotó- fejlesztő mesefoglalkozásokon sokféle tevékenységet végzünk biztonságot nyújtó, mesés kőzegben, amely a gyerekek számára támogató légkört biztosít a szabad, alkotó, játékos önkifejezéshez. A kis létszám lehetővé teszi, hogy minden gyermek személyre szóló figyelmet kapjon. A csoport összetétele állandó, s ha a gyermek rendszeresen részt vesz, az már magában megerősítő, támogató hatású.
A mesefoglalkozásokon meséket hallgatunk, ehhez kapcsolódó mondókákat, dalokat , népi játékokat tanulunk, s a meséket játékos tevékenységen keresztűl feldolgozzuk. Minden foglalkozásban fontos szerepet kap az érzelmi intelligencia fejlesztése, a mozgás, zene,  és a mesékhez kapcsolódó alkotás külőnféle technikákkal. A mesék kiválasztása a gyerekek problémáira hangolva történik, segítve őket abban, hogy problémáikra megoldási mintákat kapjanak. A foglalkozások fejlesztik a gyerekek figyelmét, szókincsét, kifejező készségét, kreativitását, finommotorikáját, egymásra hangolódási képességét , a képi látást és sok más egyéb képességet. ezáltal az egész személyiséget.

Kiket várok a mesecsoportokba? 
- Minden olyan gyereket, aki szereti a mesét, az alkotó játékos foglalkozásokat
- Aki visszahúzódó, szorongó, nehezen válik el az anyától
- Aki nehezebben fejezi ki magát, nem, vagy keveset beszél
- Akinek családi - és ezzel kapcsolatos érzelmi problémái vannak
- Akinek tanulási, magatartási gondjai vannak 

Minden foglalkozás-sorozatot a szülőkkel való konzultáció előz meg, és folyamatos  kapcsolattartás, majd záróbeszélgetés követi a foglalkozássorozat végén. A foglalkozásokon minden eszköz biztosított.

Művészetterápiás csoport 6-10, 10-15 éves gyerekeknek (Dr. Antalfai Márta módszerével)

Mi a művészetterápia?

A művészetterápia szimbolikus közvetítője, eszköze a kifejezésnek.Segít,hogy az alkotásban el tudjuk mondani, ami szavakkal ki nem mondható, vagy nehezen megfogalmazható.A művészeti terápia nem művészképzés. Mindenki számára nyitott és elérhető, semmilyen művészeti képzettséget nem igényel. A mindannyiunkban ott lévő, teremtő, alkotó képességre épül.

Nagyon sokan nem tudják, hogy ez a bennünk lévő alkotóerő velünk született, és megjelenésre, megnyilvánulásra törekszik. Keresi a szépséget, amely harmóniával tölt el bennünket. A mások alkotásaiban való gyönyörködés mellett fontos számunkra, hogy a mi lelkünkből érkező „dallam”, szín, akárcsak néhány ecsetvonásban is, kifejeződhessék. A terápia egyik fő célkitűzése: a természet rendjére hangolódva elősegíteni a belső harmónia kialakulását, az egészségmegőrzést, ill.  gyógyulást. Hatására fejlődik és differenciálódik az érzelmi és akarati élet, a megérző és beleélő készség, valamint a tudat felismerő képessége. Hallhatóvá válnak számunkra a lelkünk mélyéről érkező „üzenetek”, amelyek egyszerre hozhatnak változást, elevenséget és harmóniát, s velük együtt új örömöket és célokat életünkbe. " ( Dr. Antalfai Márta)

Miben segíthet a múvészetterápia a gyerekeknek?

Mivel a gyerekek szóban nehezen tudják elmondani, megfogalmazni problémáikat érzéseiket, viszont a rajzolás, a kreatív alkotás közel áll hozzájuk, ezért egyértelmű, hogy küönböző problémák kezeléséhez is sok esetben megfelelőbb eszköz lehet, mint más terápiák. A gyerekek alkotásainak elemzése, a foglalkozásokon tapasztalható megnyilvánulásai  segíthetnek abban, hogy megértsük, mi zajlik bennük, mi húzódik meg érzelmi, viselkedési, vagy tanulási problémáik hátterében.
A iskolai oktatásban egyre inkább háttérbe szorul a művészeti tevékenység. Egyrészt ennek pótlására szolgálnak ezek a foglalkozások, amelyek olyan készségeket, képességeket fejlesztenek, amelyek fontosak nemcsak a tanulásban, hanem a mindennapi életben is. A művészetterápia fejleszti a krestivitást, a két agyfélteke közti együttműködést, csökkenti a streszt.

Kinek ajánlott? 

-  családi problémák kezelésében, feldolgozásában (válás, szülő elvesztése, betegség, stb.)
- magatartásbeli problémák esetén 
- sajátos nevelési igényű gyermekeknek 
- tanulási problémák esetén
- szorongó, nehezen kommunikáló, zárkózott, érzelmi problémákkal küzdő , ¸önbizalomhiányos gyerekeknek

Önismereti művészetterápiás csoport felnőtteknek

A módszerről

A katarzisélményre épülő komplex művészeti terápiás módszer lényege az, hogy az évkörön végighaladva ráhangolódunk az egyes hónapok energetikai minőségére, szimbolikájára, és hagyjuk, hogy azok hassanak ránk, ősszekapcsoljanak a természettel és tudattalan világunkkal, hogy  általa mélyebb önismeretre tegyünk szert. A természet rendjére, az évszakok, hónapok változásaira való lelki ráhangolódás, annak ritmusa segít átélnünk és elfogadnunk  élet természetes ciklikusságát, aktiválhatja a megrekedt energiákat, belső  erőforrásainkat. A művészetterápia az emberi élet eseményeihez, sorsfordulóihoz kapcsolva; a művészetek, zene, versek, mesék, mozgás, játék, relaxáció és különféle képzőművészeti technikák alkalmazásával hatékony segítség lehet a mélyebb önismeretben, a belső egyensúly helyreállításában, a képességek fejlesztésében illetve problémák kezelésében, Alkalmas arra, hogy segítségével felszínre hozzuk a mélyben szunnyadó, kimondhatatlan, tudattalan problémákat, indulatokat, érzelmeket. Az alkotó tevékenység lehetőséget nyújt a belső képek megjelenítésére, az esetleges megterhelő élmények, feszültségek levezetésére, azok más szinten való megfogalmazására. 

Kinek ajánlott?
A művészetterápiás foglalkozások kortól és képzettségtől függetlenül mindenki számára nyitottak. Remek lehetőséget kínálnak arra, hogy művészeti kifejezés, alkotás útján jussunk közelebb ömagunkhoz. Az alkotás, legyen az zenei, képzőművészeti, irodalmi vagy mozgás, mind olyan dolgok, amiket a saját örömünkre és lelkünk ápolására is csinálhatunk, mindenféle tudás, előképzettség és kötöttségek nélkül. Segítségével sokféle érzelem, belső és külső konfliktus érthető meg, tudatosulhatnak eddig meg nem értett viselkedéseink és motivációink, csökkenhet a szorongásunk, szociális készségeink fejlődnek, önbizalmunk is rendbe jöhet.​ A terápiás alkotás személyes használatra készül, bizalmas és védett helyzetben, aktuális állapotunk megjelenítője. A művészetterápiás csoportokban tehát nem a készségeken és a tudáson van a hangsúly, hanem a szabad önkifejezésen.

Jelentkezzen bátran, 
ha szeretné önmagát jobban megismerni,
- ha lelki egyensúlyát szeretné helyreállítani

- ha úgy érzi, hogy szeretne eddig megszokott életmódján változtatni,
- ha problémái megoldásában segítséget keres, 
-  vagy  ha csak szeretne kikapcsolódmi és megtapasztalni a relaxáció, zene és kreatív alkotás felszabadító hatását.

Komplex művészetterápia dadogó gyerekeknek  (4-10 évesek)

Különleges, alternatív módszer eredetileg a dadogás javítására, de bizonyíthatóan alkalmas más magatartási- és tanulási zavarok kezelésére is.
A módszer a kreativitás fejlesztésével , komplex művészeti terápiás eszközökkel - zene, mozgás, játék es képzőművészeti alkotás segítségével.- a személyiségben olyan változásokat idéz elő, amelynek segítségével a gyermekek beilleszkedése, magatartása, figyelme, az ismeretszerzésben nyújtott teljesítménye pozitív irányba változik. A módszert Shmidtné Balás Eszter mesterlogopédus dolgozta ki 5-10 éves gyerekek számára  Kokas Klára zeneterápiás módszere alapján.
Ha eddig nem sikerult gyermeke beszédproblémáját kezelni probálja meg ezt a csoportos módszert, mely a szülők (anya) együttműködésével hatékony segitséget nyújthat a dadogás leküzdésében.

Egyéni és kiscsoportos fejlesztő és iskolára való felkészítő foglalkozások gyerekeknek

Ezeknek a foglalkozásoknak a célja az olyan óvodás és iskolás korú gyermekek fejlesztése, akik valamely képességterületen (finommotorika, grafomotorika, téri tájékozódás, vizuális észlelés, figyelem stb.) elmaradnak az átlagtól, érzelmi, tanulási  vagy magatartás problémával küszködnek. A fejlesztő foglalkozások egyéni felmérés, képességvizsgálat alapján történnek.

Ha felkeltettük érdeklődését, hívjon, vagy írjon bátran!

Elérhetőség: m.marti62 [at] gmail.com (m.marti62 [at] gmail.com)       Tel.: 0948 031 062         www.mjmterapia.com

(PR)

Ezt már olvasta?

Címkék: PR-cikk
Cookies