A felvidéki magyar kultúraszervezés egyik központi alakja, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatója, Huszár László 1951-ben született Rétén.
Elemi iskoláit itt végezte, majd a szenci Magyar Tannyelvű Gimnáziumban érettségizett 1970-ben. 1977-től – pár esztendőt kivéve – szinte folyamatosan a Csemadokban dolgozott. Előbb, 1977–1979 között a Csemadok Központi Bizottsága szervezési osztályának az instruktora volt, ahonnan 1979 novemberében átkerült a Csemadok Dunaszerdahelyi Területi Választmányához, annak szervezőjeként tevékenykedett egészen 1986 nyaráig.
1986 és 1989 között már a Dunaszerdahelyi Városi Művelődési Központ művészeti osztályának a vezetőjeként dolgozott. 1989-től ismét a Csemadok kötelékében tevékenykedik, ahol 1991-2007 között a területi választmány titkári tisztségét látta el. Ebben az időszakban Dunaszerdahely város képviselő-testületének is a tagja. 2003–2004 között a kezdeményezte a Csemadok Művelődési Intézetének a megalakítását, amelynek 2007-től 2012-ig igazgatójaként tevékenykedett. Az utódintézmény, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet 2013. január 1-jei megalakulásától pedig annak volt az igazgatója, haláláig. Munkásságát, sokrétű tevékenységét 2008-ban a KÓTA (Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége) Díjjal (mecénás kategória) ismerték el, majd 2015-ben a Csallóköz Kultúrájáért Díj kitüntetettje lett. 2018-ban megkapta a Gyurcsó István Díjat, és a Magyar Arany Érdemkeresztet.
A Gyurcsó István Alapítvány egyik alapítója és vezetője, valamint Kortárs Magyar Galéria Kuratóriumának tagja volt.
Emellett éltetője a Duna Menti Tavasz, az Ipolyi Arnold Népmesemondó Verseny vagy a Bíborpiros szép rózsa országos népzenei vetélkedőknek. Az utóbbi években pedig újabb tevékenységek felé nyitott: megszállottja lett a felvidéki magyar értékek gyűjtésének és adatbázisba építésének, s elindította a Felvidéki Értéktár mozgalmat.
Optimista életszemlélettel figyelte az átalakuló, járvány sújtotta világot. Mint mondta: „bújom a netet, értelmes gondolatokat keresve megpróbálom elválasztani az ocsút a búzától, s megint Csányi Vilmos jut eszembe: nem csak hinnünk kell, hanem szót is kell fogadni. Elemi érdekünk.”
Pályája és életútja is városunk jeles személyiségeinek pantheonjába emeli.
Nagy Attila
Ezt már olvasta?
Az isteni fény az, ami az emberek szívét felmelegíti
Advent negyedik vasárnapján, december 22-én felgyulladt...
Érdekességek Dunaszerdahely lakosság-nyilvántartásából
A minap írtunk a dunaszerdahelyi kórházban tavaly...