Back to top

Korszerű szaktantermeket adtak át a Szabó Gyula 21 Szakközépiskolában

Publikálva: 2018, március 23 - 20:13
A szakközépiskola mellett működő Hungaroschola civil szervezet az anyaország támogatásában részesült 2018-ban, amely támogatásból korszerű szaktantermeket alakítottak ki. Ezeket adta át ünnepélyes keretek között az iskolának március 23-án Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár, valamint Jókai Tibor, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke, illusztris vendégek előtt.

A Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) döntése értelmében a 2015-ös évet a „szakképzés és szakoktatás” évének nyilvánították, s szakmai partnerként a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége térképezte fel a hazai magyar szakképzést – ennek részeként került idén a támogatás a Szabó Gyula 21 Szakközépiskolába.

Az ünnepségen jelen volt többek között dr. Hájos Zoltán polgármester, dr. Horváth Zoltán és A. Szabó László alpolgármesterek, Menyhárt József, a Magyar Közösség Pártjának országos elnöke, Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke is.

Beszédében Potápi Árpád János kifejtette, 2010–18 között radikálisan megváltozott politika következtében a nemzet közjogi értelemben vett egyesítése a Kárpát-medencében megtörtént. Ezzel is „megpróbáljuk olyan helyzetbe hozni a magyar ifjúságot, hogy gyermekeinknek, fiataljainknak ne kelljen elhagyni a Kárpát-medencét, vagyis hogy itthon tudjanak boldogulni. (...) Arról tudok beszámolni, hogy itt a Felvidéken 170 millió forinttal tizenkilenc szakképző intézményt tudtunk felújítani.” Hozzátette: tavaly 888 millió forint értékben 110 felújított tanműhelyt adtak át a Kárpát-medencében. 

„Úgy gondolom, hogy ma a Kárpát-medencében nincs olyan jelentős magyar szakképző intézmény, amit valamilyen mértékben ne támogattunk volna” – foglamazott Potápi, kiemelve, hogy erre az évre 300 millió forintot szánnak erre, amelyből 70 millió forint érkezik majd a Felvidékre. 

Mint Molnár Ilona, az iskola igazgatója elmondta, az 1957-ben indult tanintézményük a jelenleg 455 tanulóval működik, tízféle érettségivel végződő szakon, illetve háromfajta szakmunkás képesítéssel, negyven oktató keze alatt. „Csallóközben a legtöbb vállalkozó nálunk szerzett az érvényesüléséhez végzettséget. Tanulóink 30%-a főiskolákon, egyetemeken folytatta tanulmányait”, jelezte a hallgatóságnak az igazgató, hozzátéve, hogy intézményük az informatikai képzés mellett tette le a voksát. 

Jókai Tibor, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke szerint „a szakiskolák, illetve az itt végző tanulók egyre inkább a figyelem középpontjába kerülnek, mert a jó szakmeber a munkaerőpiacon, a gazdaságban egyaránt keresett.” Ez pedig eleve vonzóvá teszi a szülők előtt a pályaválasztáskor ezeket az intézményeket „az anyanyelven való művelődés választásakor”.

Berényi József megyeelnök Nagyszombat megye nevében köszönte meg a magyar állam támogatását. „E pedagógusok munkáját Nagyszombat megyében is nagyon nagyra értékeljük, hiszen ez az iskola nagyon szépen, dinamikusan fejlődik” – húzta alá.

Menyhárt József MKP-elnök végül arra mutatott rá, hogy ennek az iskolának a fejlődése hosszú távon Csallóközt segíti, és kiemelten fontos a fiatalok otthon erősítsék a közösségüket, hozzájárulva a térség fejlődéséhez. 

Az ünnepi beszédeket követően Potápi Árpád János, Molnár Ilona és Jókai Tibor felavatták az új szaktantermeket, átvágva a nemzeti színű szalagokat.

Ezt már olvasta?

Cookies