Back to top

Hogy a megfelelő helyre kerüljön az újrahasznosítható hulladék

Publikálva: 2016, március 12 - 08:59
A hulladékgazdálkodás gazdaságosabbá tétele napjaink átfogó kihívása, éppen ezért megfelelő kezelése kulcsfontosságú kérdés minden közösség számára. Nincs ez másként Dunaszerdahelyen sem, ahol a hulladékgazdálkodást az .A.S.A. SLOVENSKO kft. végzi. A vállalat két képviselőjével, Gál Attilával és Csente Zsolttal beszélgettünk.

Tudják a lakosok mit is kellene válogatniuk?
A.: A kommunális hulladék szelektálásával kapcsolatban az a legnagyobb probléma, hogy sajnos kevesen kapcsolódnak be a hulladék osztályozásába és sokan nem veszik figyelembe, hogy külön szelektív hulladékgyűjtő edények vannak kihelyezve a műanyagra (sárga színű), az üvegre (zöld színű) és a papírra (kék színű). Legkevesebb probléma az üveg szelektálása kapcsán adódik. Az üveges edénybe az kerül, aminek kerülnie kell, és ebből kifolyólag a legkevesebb egyéb kommunális hulladék, ami sajnos a papír és a műanyag esetében nem mondható el. A papírra és a műanyagra szánt szelektív hulladékgyűjtő edények esetében bizonyos emberek azt gondolják, hogy mindegy mit dobnak bele. Sajnos ezzel a magatartásukkal azoknak a munkáját is semmissé teszik, akik becsületesen szétválogatják és a megfelelő szelektív hulladékgyűjtő edényekbe helyezik az osztályozott hulladékot.

Vannak viszont olyan vélemények, minek is szelektálni, ha úgyis mindent egy helyre szállítanak?
A.: Igen, van egy ilyen városi legenda, hogy úgy is minden hulladék egy helyre kerül, de ennek nincs valóságalapja, ezt Önök is láthatják. Meghatározott időrend (harmonogram) szerint szállítjuk el a város területéről a kommunális, ill. osztályozott hulladékot. Az ürítés mindegyik hulladékfajtánál külön zajlik. A szelektív hulladékgyűjtést végző járműveinket pedig meg is jelöljük „szelektív hulladékgyűjtés” feliratú táblákkal, hogy mindenki láthassa, éppen melyik hulladékfajta ürítése folyik.  A szelektív hulladékgyűjtéskor figyeljük a kiürítendő edény látható tartalmát, és ha az nagyon sok kommunális, ill. vegyes háztartási hulladékot tartalmaz, akkor azt az edényt sajnos a kommunális hulladékkal együtt vagyunk kénytelenek üríteni. Ebben az egy esetben láthatják a lakosok, hogy a kommunális hulladék szállításakor szelektív hulladékgyűjtő edények is kiürítésre kerülnek. Ezzel is megpróbáljuk minimalizálni a kommunális hulladék arányát az osztályozott hulladékban.
További problémát jelent az is, hogy néhány sofőr úgy parkol le a sűrű városi forgalomban, hogy lehetetlenné teszi a szeméttároló ketrecekben a kukákhoz való bejutást. Mindez nem csak nekünk, hanem a helyi lakosoknak is gondot jelent.

És hova kerül a szelektív hulladékgyűjtő edényekből összegyűjtött hulladék?
Zs.: Az üveget kivéve az albári hulladéklerakó telepre kerül további válogatás céljából. Az üveg - mivel ebben van a legkevesebb kommunális hulladék - rögtön a feldolgozóba kerül. A műanyag és a papír esetében sajnos el kell mondani, hogy a szelektív hulladékgyűjtő edény tartalmának csaknem a fele kommunális, ill. háztartási hulladék, ezt tehát nekünk kézi és gépi erővel újra ki kell válogatnunk. A válogatás során osztályozásra kerülnek például a PET flakonok, fóliák, háztartási tisztítószerek flakonjai, ill. fém dobozok. Csak a tiszta és szétválogatott műanyag kerül a hulladékprésbe, aminek a segítségével kocka alakú bálákat alakítunk ki belőlük a gazdaságosabb szállíthatóság érdekében. A bálák aztán elszállításra kerülnek újrahasznosítás céljából az erre szakosodott feldolgozó üzemekbe.
A válogatás során keletkezett kommunális, ill. háztartási hulladék pedig a hulladéklerakó telepre kerül.

Mit gondolnak, a városunkban mi jelenti a legnagyobb problémát?
Zs.: Meglepő módon sokszor a községekben jobb a helyzet az osztályozott hulladék minőségét illetően. A városban az is akadályt jelent, hogy sok kisvállalkozó a napi munka végeztével hazaviszi az ipari jellegű hulladékát és sajnos sokszor ez is a szelektív hulladékgyűjtő edényekben köt ki.
A.: Másik probléma, hogy a falukról a városba érkező polgárok a peremen elhelyezkedő lakótelepek szeméttároló ketreceiben dobják ki a hulladékuk egy részét. Sajnos sok esetben a nemtörődömség uralkodik el az embereken, pedig csak egy kis figyelemre volna szükség.

A közeljövőben tervezzük az összes szelektív hulladékgyűjtő edény átmatricázását. A jelenlegi matricák eltávolításra kerülnek és nagyméretű – kétnyelvű - feliratokkal fogjuk ellátni őket, informálva a lakosságot arról, hogy melyik edénybe mi kerülhet és mi nem. Reményeink szerint ezzel is hatékonyabbá fogjuk tudni tenni a szelektálást, amely meghatározó a hulladék újrafelhasználása szempontjából.

Fontosnak tartom még megemlíteni az oviknak és iskoláknak szánt „Súťaž s pánom Smietkom” elnevezésű papírgyűjtő verseny programunkat, aminek az egyik legfontosabb célja a gyermekkortól történő környezettudatosságra való nevelés. A projekt keretében jelenleg is zajlanak a dunaszerdahelyi óvodákban a „Kuka Manó” névre keresztelt interaktív előadások, amit az általunk felkért Rivalda Színház készített el és ad elő, a visszajelzések alapján nagy sikerrel, amire nagyon büszkék vagyunk.

Arról pedig, hogy melyik hulladékfajta melyik szelektív hulladékgyűjtő edénybe kerülhet, a héten a DH-ban megjelenő mellékletből tudhatnak meg többet.

Ezt már olvasta?

Cookies