
Tapasztalhatják a lakosok, hogy az önkormányzat tervszerűen haladva folyamatosan újítja fel az egyes utcákat, járdákat. Ugyanakkor úgy tűnhet, mintha a városvezetés nem tartaná fontosnak magát a belvárost megújítani. Természetesen ez nincs így, hiszen számunkra sem mindegy, milyen a Bartók Béla sétány. Amikor a rendszerváltást követően a sétálóutca megújult, az a kornak megfelelően korszerű és modern lett, és új városképet láthatott általa a dunaszerdahelyi lakos és az ideérkező is.
Tudjuk mi is, hogy ez a miliő mára kissé idejétmúlt, korszerűtlen lett, s a sétány mára nem biztosít megfelelő lehetőséget például a vállalkozóknak arra, hogy nem épített teraszokat, „kiülős vendéglátóhelyeket” alakítsanak ki. Erre a mostani, apró térkővel kialakított, sok helyütt már egyenetlen felület nem alkalmas. Ha megnézzük testvérvárosunkban, Győrben a Széchenyi teret, ott látjuk, mennyi lehetőség van kisebb teraszok létesítésére.
Valami hasonlóban gondolkodunk mi is. Magyarán egy olyan korszerű és egységes burkolattal látni el a sétányt, amely egy szintre hozza a teljes szakaszt, mellette megoldja az esővíz elvezetését, de számos más lehetőséget is biztosít a terület észszerűbb kihasználására.
Szeretnénk a teljes városközpontot ennek mentén felújítani. Indulva a Kék Duna melletti autóparkolótól, ahol jelenleg egy összefüggő aszfaltréteg van, amely a parkolásra megfelelő ugyan, azonban problémás az esővíz elvezetése, ráadásul a nyáron olyan mikroklímát, hőséget „eredményez”, ami lényegében kibírhatatlanná teszi a területet.
Ide is olyan korszerű megoldásokat keresünk, amely egyrészt számol az esővíz elvezetésével, ugyanakkor nem gátolja az ott lakók, az üzletekbe látogatók vagy a Szent György-templomba járó hívők parkolását, másfelől pedig nem csupán „zöld hatást” biztosít, hanem ténylegesen is segíti a mikroklíma élhetőbbé formálását.
A Vámbéry téren szükségesnek tartjuk tehát a nagyparkoló átalakítását, de az 1848/49-es emlékműnél körül is szeretnénk egy újfajta közösségi teret kialakítani – de nem csupán azért, mert itt is egyenetlen már a terep…
A Bartók Béla sétányon a járdát és a sétálóutat egy szintbe kívánjuk hozni, és olyan burkolattal ellátni, ami, ahogyan említettem, akár a kiülős teraszoknak is jobb lehetőséget biztosít majd.
Természetesen tudjuk, mindez sok előkészítést igényel, már csak azért is mert a területen vannak olyan parcellák, amelyek nem városi tulajdonúak, hanem magántulajdonban vagy állami tulajdonban vannak. Tehát szükséges megegyezni a telektulajdonosokkal, hiszen azt senki sem szeretné, hogy a belváros megújulása csak bizonyos területeket érintsen, s kimaradjon abból egy-egy szakasz. Fontosnak látom, hogy a belvárosi megújulását egységes tervként kezeljük, vagyis se a tervezéskor, se a kivitelezéskor ne legyen semmilyen akadálya a felújításnak.
Egy ilyen példát említek a sok közül: COOP Jednota előtti területet, amelynek tulajdonosa maga a fogyasztási szövetkezet, tehát velük is szükséges a megállapodás az egységes tereprendezés okán. Még egyszer, összegezve, a felújítás érintené ugyanis a templomtól egészen a járásbíróságig terjedő sétálószakasz egészét. A tervezés és a kivitelezés egyik szempontja tehát az, hogy modernebb, látványosabb, élhetőbb, ugyanakkor zöldebb legyen a Bartók Béla sétány teljes szakasza.
Itt még egyszer szeretném hangsúlyozni: nem az a célunk, hogy a sétány területén mindent lebetonozzunk, hanem az, hogy moderné és környzetbaráttá tegyük ott mindent. Természetes tehát, hogy cserélve, egységesítve lenne a teljes burkolat, ám a lehetőségekhez mérten növelni fogjuk ott a zöld területek nagyságát, olyan tervekkel akár, amely számol például a függőleges zöldfelületekkel.
Erre szerencsére számos, az európai nagyvárosokban is jellemző példa is akad, s mi azt szeretnénk, hogy olyan legyen a kialakítás, amely valójában gazdagítaná, bővítené, növelné a zöldterületek nagyságát. És valóban, lássuk be: ez az olyan forróságokban, amit a napokban is megélünk, mindannyiunk számára fontos!
A célunk tehát adott: modernizálni, életet lehelni a belvárosba, s egyben élénkíteni annak szolgáltatóipari, kereskedelmi, turisztikai és kulturális életét.
Ezt már olvasta?

Gálaesten köszöntötték az egészségügyi nővéreket és ápolókat
Az Ápolók nemzetközi napja alkalmából az idén jubileumi,...

Szladits Károly munkásságáról szóló Nemzetközi diákkonferencia Dunaszerdahelyen
Szladits Károly Nemzetközi diákkonferenciát szervezett a...