A program keretében az iskola tíz diákja 2024 október végén szakmai gyakorlaton vett részt Németországban, Észak-Rajna-Vesztfália tartományban, Essen vonzáskörzetében. Négy információs és hálózati technológiák, négy autószerelő és két fodrász szakos diák utazott ki egy kísérő tanár közreműködésével. A program általános célja elősegíteni az emberek személyes és szakmai fejlődését az egész életen át tartó tanulás szemléletében, multikulturális kontextusban.
Az iskola 10 diákja és egy tanára már Málta szigetén töltötte az október 10–23. közötti idõszakot. A három villanyszerelő, két asztalos és öt vízszerelő diák máltai cégekben dolgoztak a két hét folyamán valamint ismerkedtek az ország történelmével, kultúrájával és természetesen gyakorolták és fejlesztették angol nyelvtudásukat. Hétvégente városnézések és hajókirándulás színesítették a programot. Mindezek mellett a program elsődleges célja a szakmai tapasztalatok gyűjtése, valamint az önállóságra való nevelés volt.
2024 októbere a nemzetközi lehetőségek hónapja is volt iskolánkban, hiszen nemcsak a diákoknak, hanem a tanároknak is sikerült belekóstolni az Erasmus+ programok kínálatába, ami ezúttal Duisburgban, Németországban valósult meg. A képzés témája és célja a mesterséges intelligencia (AI), valamint a Ruhr-vidék kulturális és történelmi örökségének felfedezése volt. A program hatékonyan kombinálta az elméleti ismereteket a gyakorlati tapasztalatokkal, különös tekintettel az AI technológia oktatásban történő alkalmazására. A résztvevő tanárok gazdag szakmai tudással és inspiráló élményekkel tértek haza, melyeket a jövőben is kamatoztatni tudnak majd a mindennapi oktatási gyakorlatban.
Az Erasmus+ felnőttképző programjában két tanár egy hetet töltött Máltán, ahol továbbfejlesztették tudásukat az informatika valamint az angol nyelv területén. Az „Empowerment in ICT Skills‟ elnevezésű kurzusban a hét első felében weboldal és blog készítéssel foglalkoztak, a hét második felében pedig a modern oktatási módszereket segítő online programokkal dolgoztak, délutánonként viszont Málta kultúrájával ismerkedtek. Az Erasmus+ által szervezett programokon keresztül lehetőségük nyílott megismerni a fővárost, Vallettát valamint Málta híres történelmi városát, Mdinát. Munkatársaink tudásukat gyarapítva, élményekkel gazdagon tértek haza.
Egyik diákunk gondolata a programról:
Amit emberileg adott ez a két hét az, hogy milyen is, ha magamra vagyok utalva. Megmutatta, milyen magamra főzni, takarítani és spórolni. És a kollégáktól megtanultam kicsit közvetlenebbnek lenni másokkal. (Tamás)
Szakmailag érdekes volt látni, hogy a két ország között mennyi különbség van szakmailag. Láthattam olyan munkagépeket is amiről fogalmam sem volt, hogy léteznek. Sok tapasztalatot sikerült gyűjtenem a szakma különböző részein és hasznosítani is fogom őket a jövőben. Rájöttem arra, hogy annyira nem is könnyű az egész mint gondoltam. Jobban megfogom becsülni a szüleim munkáját, mindazt amit értem tesznek és igyekezni fogok nekik többet segíteni.
Klőr Levente
Ezt már olvasta?
Nyitott nap a dunaszerdahelyi Közös Igazgatású Szakközépiskolában
Nagy érdeklőés mellett zajlott a dunaszerdahelyi Közös...
A bársonyos forradalomra emlékezés jegyében kezdődött az idei Vámbéry Hét
Nyolc éves múltra tekint vissza a Vámbéry Ármin...