A gyógyítás alfája a C-és D-vitamin, valamint a cinkbevitel. Ezek nagyban erősítik az immunrendszert, ezért ajánlott szedésük az év legnagyobb részlében, de ősztől tavaszig mindenképp. Betegség idején az adagolás a többszörösére is emelhető.
Aki tüneteket észlel magán annak ajánlott a könnyű, egészséges étrend, a megemelt folyadékbevitel, láz esetén az ágynyugalom. Emésztési gondok, mint amilyen a hányás vagy a hasmenés, esetén érdemes az orvossal konzultálni arról, hogyan és mivel lehetne pótolni az elvesztett tápanyagokat. Fontos a rendszeres szellőztetés is.
Az egészségügyi minisztérium közösségi oldalán tette közzé, a Szlovák Gyógyszerészek Kamarája elnökének, Ondrej Sukeľnek a jó tanácsait a koronavírus otthoni kezelésére.
Láz és fájdalom
Vény nélkül több olyan gyógyszer is kapható, amivel enyhíthetünk ezeken a kellemetlen tüneteken.
Paracetamol, ibuprofen és acetilszalicilsav tartalmú patikaszerek lehetnek segítségünkre. Magas láz esetén a langyos vizes zuhany is nagyon hatásos lehet.
A paracetamolnak ugyan nincs gyulladásgátló hatása, a többi említett hatóanyagnak viszont igen. Egyes tanulmányok szerint hatékonynak bizonyulnak a fertőzés korai szakaszában, képesek fékezni a gyulladásos folyamatot, megakadályozni a szövődmények kialakulását és javítani a beteg prognózisát.
Nagyon fontos a megfelelő adagolás, gyakran túl keveset vesznek be belőlük a betegek, ezért marad el a várt hatás.
Néha több gyógyszer felesleges kombinálása is előfordul. Mielőtt a gyógyszerért nyúlunk, alaposan olvassuk át használati útmutatót és annak megfelelően alkalmazzuk.
Köhögés
Még mielőtt a tünetek eluralkodnak rajtunk, érdemes ambroxol vagy bromhhexin tartalmú gyógyszereket bevetni, amelyek segítik a hurut cseppfolyósítását és annak felköhögését.
Laboratóriumi körülmények között bizonyították azt is, hogy képesek fékezni a vírus sejtekbe jutását, de ezt hatást egyelőre még tovább kell vizsgálni.
Kínzó száraz köhögés esetén, ami a COVID-19 egyik legjellegzetesebb tünete, köhögéscsillapítók után kell nyúlni, de a kísérletek azt mutatják, hogy a gyakran használt dextrometrofán tartalmú készítmények ronthatják a fertőzés lefolyását. Érdemes ezért más hatóanyagú szert kérni a patikában.
Torokfájás
Több helyileg ható gyógyszer közül is választhatunk, melyek különböző kiszerelésben – köptetők, spray-ek, rágótabletták – kaphatók. Ezek fertőtlenítő anyagokat és helyi fájdalomcsillapítókat tartalmaznak. Használatuk után nem csupán a torokfájdalom csökken, hanem a fertőzőképesség is.
Még mielőtt bármilyen gyógyszert megvásárolnánk, kérjük ki a patikusok véleményét, mert ők azok, akik a legjobban tudják, milyen készítményekkel tudjuk segíteni szervezetünket a fertőzés legyőzésében.
Nagyon fontos, hogyha légzési problémáink vannak, ha nem tudunk levegőt venni, levegő után kapkodunk hívjuk a 155-ös telefonszámot. Tüdőgyulladásra utalhat az is, ha a lázat 3-4 nap után sem tudjuk levinni és 39 fok körül alakul. Ilyenkor ne késlekedjünk, hívjunk mentőt!
Forrás: ma7 / cas.sk
Ezt már olvasta?
A csalók is kihasználják a mesterséges intelligencia adta lehetőségeket - VIDEÖ
Az internetes csalók új módszerekkel próbálkoznak.