Beszélgethetünk magyarul is?
Bár Dunaszerdahelyen születtem, és magyarul folyékonyan beszélek, de a szakmai szövegekben már nem vagyok annyira otthon, ezért inkább maradjunk a szlováknál.
El tudná mondani röviden és érthetően, hogy mit jelent a vírus izolációja?
Ebben az esetben az izoláció azt jelenti, hogy laboratóriumi körülmények között sikerült újra kitenyészteni azokat a vírusokat, amelyeket előzőleg egy fertőzött pácienstől nyertek. Úgy kell ezt elképzelni, hogy a vírus „rákattant” a laboratóriumi sejtekre és bennük kezdett osztódni nagy mennyiségben.
Miért fontos ez?
Nagy segítségünkre van ez olyan kérdések megválaszolásának a kutatásánál, mint például, hogy honnét jött ez a vírus vagy hogy miért betegednek meg tőle sok különbséget mutató emberek?
Hogy tud ez a segítségükre lenni az ilyen kutatásoknál?
Vegyük például a teszteket. Ez úgy zajlik, hogy a pácienstől mintát vesznek, és bizonyos időn belül meg lehet mondani, hogy a teszt pozitív vagy negatív eredményt mutatott-e. Ez gyors és megbízható eredményt mutat. A mi kutatásaink viszont azért fontosak, mert azt kutatjuk, hogy ez a módszer jól működik-e, mivel ez a vírus egy kis mértékben változik. Megváltoznak a vírusban lévő örökítő információk, és így ezek a gyors tesztmódszerek veszíthetnek az érzékenységükből.
Ezért a mi elsődleges feladatunk, hogy a különböző izolált vírusokban a hasonlóságot kimutassuk, ami egyik feltétele a tesztek megbízhatóságának. A következő feladatunk pedig az, hogy magyarázatot keressünk arra, miért ennyire virulens ez a vírus.
A cikk folytatását a Ma7.sk oldalon olvashatják ITT
forrás: Ma7.sk