– Még javában folyik a Dunaszerdahelyi Járásbíróság épületének külső és belső rekonstrukciós felújítása. Miért látták szükségét az épület renoválásának–bővítésének?
– A bíróság épületének felújítására annak rossz műszaki állapota miatt volt szükséges.
– 2016-ban új épületrésszel bővítették a járásbíróság régi épületét. Sok dunaszerdahelyi fél most attól, hogy ahhoz hasonlóan, túl modern köntösben látják majd viszont az 1907-ben emelt épületet. Dunaszerdahely városképének egyik meghatározó eleme tűnne így el. Alaptalanok ezek a félelmek?
– A járásbíróság szeretné megőrizni az épület történelmi jellegét, és jelentőséget a városban.
– Mennyire követik a régi épület struktúráját–stílusát? Lakosok jelezték például, hogy befalazták az eredeti bejáratot.
– Igen, az eredeti bejáratot befalazták, a helyén egy új iroda létesült. A befalazás a projektdokumentációval összhangban zajlott, amelyre építkezési engedélyt adtak ki. Más változtatások az épület külső formáját illetően nincsenek a projektben, és megvalósításukra sem kerül sor.
– Esetleg elkerültek régi felvételek, tervrajzok az épületről az átépítés során?
– Nem kerültek elő új fényképek és tervrajzok. A járási bíróság ilyen tervrajzokkal csak az 1987-es első felújításból rendelkezik.
– Milyen költségvetéssel számolnak? A hírek szerint voltak költségnövekedést befolyásoló tényezok...
– Minden dokumentum elérhető a honlapunkon.
– Mikorra várható az átépítés befejezése?
– Idén április végére várható az épület teljes felújításának a befejezése.
_______________
112 évvel ezelőtt, 1907-ben vált Dunaszerdahely városképének meghatározó elemévé a járásbíróság. Felépítését a Magyar Királyság igazságügyi miniszterének 1906. február 22-ei rendelete alapján rendelte el az akkori pozsonyi törvényszéki elnök.
Az egykori temetővel szemben lévő építkezési telket (mintegy 400 négyszögölt) még 1902-ben ajándékozta erre a célra a dunaszerdahelyi Tauber József. A járásbíróság tervét és kivitelezését is az ismert dunaszerdahelyi építész, Wyberál József vitte véghez.
Az 1930-as években az épületet „szárnnyal” bővítették, újabb fogdákat és őrlakást építettek mellé – ezek egy részét 1956-ban azonban megszüntették, s helyükre épült a mai Üzleti és tájékoztatási központ egyik része.
2015-ben egy „modern” – sajnálatos módon az eredeti épület stílusát teljes mértékben figyelmen kívül hagyó – épületrésszel bővítették. A bíróság épületében székelt korábban a telekkönyvi hivatal, az állami jegyzőség és a járási ügyészség is.
Ezt már olvasta?
Polgári est Esterházy János tiszteletére
A Pázmaneum Társulás és a Csallóközi Múzeum tisztelettel...