Tarcsi Alica köszöntötte a megjelenteket a Csallóköz festője, Almási Róbert festőművész műveinek kiállításán, külön kiemelve Almási Jolánt, a festő özvegyét és családját, Szakál Mária festőművészt, Borbély Károly festőművészt, Varga Viktort, a Csallóközi Népművelési Központ igazgatóját, valamint Takács Tímeát, a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ igazgatóját, majd megköszönte B. Tóth Katalinnak a csodálatos zenei felvezetést.
Szakál Mária festőművész, a család barátja szlovákul üdvözölte a megjelenteket, majd elmondta, ez a kiállítás betekintést enged Almási Róbert művészetének egy-egy részébe.
Sokféle stílusban alkotott Robi, míg elérkezett az „Almási-stílushoz“ – hangoztatta köszöntőjében a festőművész, kiegészítve azzal, hogy mostani kiállításon korai művei is láthatók, és természetesen nem hiányozhatnak a Csallóközt, gyönyörű nőket, szép lovakat ábrázoló alkotásai sem. Nehéz beszélni róla, mert nagyon sokat éltek át együtt – emelte ki Szakál Mária, aki megérdemelné, hogy alkotásai intézmények falait díszítsék.
Ha itt lenne, biztosan azt mondaná, hogy ne beszélj már annyit – emlékezett kedvesen az ismert festőre Szakál Mária, majd hozzátette, hogy nem is kell többet mondani róla, hiszen minden alkotása beszél róla. Ezután kellemes művészi élményt kívánva átadta a szót a kiállítás kurátorának, Borbély Károlynak.
Borbély Károly festőművész szintén Almási Róbert humoros énjét emelte ki beszéde elején; végigsétálva kiállított művei előtt mindig az jut ugyanis eszébe, hogy Robihoz nem illik a komolykodás, neki mindig a viccen járt az esze – említette meg a kurátor.
Mint mondta, Robira emlékeztette a Dunaszerdahelyre vezető útja is, ahogy a nap megfestette a fák törzsét, az jutott eszébe, hogy „a művésznek az a sorsa, hogy tovább éljen. Hogyha nem is a saját bőrében, de a műveiben, azokban a jelekben, amiket ő hagyott az anyagban. … A művésznek az a sorsa és a szenvedélye, hogy megossza a szépséget az emberekkel. És ez akkor is így működik, ha ő már nincs itt közöttünk. És nemcsak azért, mert emlékezünk rá, hanem azért, mert ilyen szépséges nyomokat hagyott, amiben most is gyönyörködhetünk” – zárta szavait a festőművész.
Takács Tímea, a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ igazgatója Borbély Károlyra kapcsolva szintén kiemelte a szebbnél szebb műveken pompázó színeket, amelyeket látva újra és újra rácsodálkozunk Almási Róbert alkotásaira. Advent első vasárnapja előtt jó visszaemlékezni a nagyszerű festőre, hisz mindenkinek van valamilyen története, anekdotája a művésszel, a művészről – hangoztatta Takács Tímea, majd reményét fejezte ki, hogy egyszer majd lesz Almási Róbertnek Dunaszerdahelyen egy állandó kiállítása.
Az Almási Róbert műveiből készült tárlat január 7-ig tekinthető meg a városi művelődési központ aulájában.
Szöveg és kép: Rózsár Vince
Ezt már olvasta?
Méry Beáta vízre írt jelei a Csallóközi Múzeumban
Szobrok, képek, szőttesek – mint „Vízre írt jelek“. Méry...