A Kisebbségi Kulturális Alap és a kreatív ipar pályázatairól ad majd elő Dunaszerdahelyen. Milyen szervezeteket érinthetnek leginkább a pályázatok, kiknek a részvételére számítanak?
A Kisebbségi Kulturális Alap pályázati felhívásai érdekelhetik a kultúrával foglalkozó polgári társulásokat, a községekkel karöltve ők a leggyakoribb pályázók ebben a támogatási rendszerben. Az új törvénynek köszönhetően viszont az alaptól támogatást igényelhetnek a magánvállalkozók is, és ösztöndíjra akár magánszemélyek is pályázhatnak egy-egy alprogramban.
A kreatív ipar esetében inkább kis és közép vállalkozókat várunk a beszélgetésre. Bár, ennél a pályázatnál is jogosult pályázók a polgári társulások.
Sikerült már lezárni a kreatív ipar tavalyi pályázati kiírását?
Az értékelést lezártuk, viszont nagyon sok esetben hiánypótlásra van szüksége a minisztérium szakosztályának. Mivel Szlovákia történetében eddig ez a legmagasabb keretösszegű kulturális támogatás, így az értékelési folyamat hosszúra húzódott. Mindemellett az idei évben is kiírják a pályázatot. Több mint 30 millió euró kerül kihelyezésre, és egy pályázó akár 200 000 eurót is szerezhet.
Milyen az eddigi érdeklődés a Kisebbségi Kulturális Alap pályázatai iránt?
Az érdeklődés nagy, a munka folyik. Több ízben beszélgettem már a potenciális pályázókkal az alapról. Voltam Zselízen, Királyhelmecen, Rozsnyón, Ipolyhídvégen és Füleken is. Dunaszerdahelyre, Lévára és Komáromba még készülök. A visszajelzések is pozitívak. Én bízom benne, hogy ez a támogatási rendszer, mint a befogadó félnek úgy a szlovákiai magyar művészeknek is javára válik, és hogy a megrendelők főképp hazai előadókra költik majd a megszerzett támogatási összegeket.
Ezt már olvasta?
Almási Róbert szépséges nyomai a Csaplár Benedek központban
Almási Róbert festőművész emlékkiállítása nyílt meg...
Dunaszerdahely város fotókrónikája – új kiadvány jelenik meg településünkről
Nagy Attila helytörténész Fénnyel írva – Dunaszerdahely...