„Az önellátás kulcsszó a minisztérium, de az egész ország számára. Kihasználunk minden olyan lehetőséget, így az európai alapok támogatását, de a saját állami forrásainkat is arra, hogy a jelenlegi, méltatlanul alacsony, mindössze 40 százalékos önellátási arányunkat a legközelebbi három-négy évben feltornázzuk egy 100 százalékhoz közeli arányhoz. És ez lehetséges” – fejtette ki a miniszter.
Ján Mičovský véleménye szerint az agrártámogatások eddigi rendszere nem volt annyira helytelen, inkább átláthatatlan. Azokat a pénzeket, amelyek az ország élelmiszerrel való önellátását szolgálták, az Európai Unió törvényeivel illetve szabályaival összhangban osztották szét, de nem szolgálták az önellátást.
A pénzeket ugyanis azok kapták, akik ügyesebbek voltak, jobban kiismerték magukat a támogatások elnyerésében.
A teljes önellátás megvalósíthatatlan
Emil Macho, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara elnöke elmondta, hogy a szlovákiai mezőgazdászok, élelmiszertermelők nyílt európai piacokon működnek. Ezért pontosan meg kell határozni, hogy Szlovákia mely élelmiszerek és termények előállításában akar önellátó lenni. Az alapvető árukat, termékeket kell bebiztosítani, így a sertéshúst, a baromfit, a gyümölcsöket, a zöldségeket, például a burgonyát.
„Aztán következik, hogy mennyi pénzt fordítsunk állami forrásokból ezek előállítására, megtermelésére, így tudjuk meg, hogy milyenek az árkülönbségek a hazai és a külföldi áruféleségek között. A teljes önellátás Szlovákia vonatkozásában most, a nyílt európai piacokat figyelembe véve megvalósíthatatlan” – vélekedett Emil Macho.
A feldolgozó ipart kellene támogatni
Jana Venhartová, a Szlovák Élelmiszerügyi Kamara igazgatója kifejtette, hogy Szlovákia számára tanulságul szolgált a mostani koronavírus-járvány, ebből tanulva kellene elfogadni olyan intézkedéseket, amelyek által biztosítani lehetne Szlovákia önellátását az alapvető élelmiszerekből és reagálni tudjanak mindazokra az új politikai szabályokra, amelyeket az Európai Unió előír.
„Elsősorban a feldolgozó ipart kellene támogatni, amelyről az elmúlt időszakban teljesen elfeledkeztünk. A szlovákiai élelmiszer-termelőknek és feldolgozóknak az elkövetkező öt-hét évben egymilliárd eurót kellene befektetniük a korszerűsítésbe, az új technológiákba, az újításokba. Ez a követelés még a járvány előtt megszületett és megelőzte az Európai Unió által elfogadott stratégiákat is” – mondta Jana Venhartová.
(teraz.sk/Felvidék.ma)