Back to top

Sérültséggel élők sportnapja Dunaszerdahelyen

Publikálva: 2017, október 10 - 08:11
Az elmúlt hétvégén olyan nemes kezdeményezés indulásának voltunk tanúi, amely a társadalom gyakran hátrányban élő rétegét szólítja meg. Az egészségükben károsodott, fogyatékkal élő vagy mozgásukban korlátozott társaink ugyanis, betegségükből kifolyólag, az egészségeseknek gyakran természetesnek tűnő visszavonultságban töltik napjaikat.

Sokan mégis úgy gondolják, hogy számukra is lehetővé kell tenni a kikapcsolódás, a sport, a szabadidős tevékenységek és a közösségépítés lehetőségét. Olyan közösség kialakítását, amely nemcsak helyi szinten, hanem a teljes Felvidéket felkarolva egy hálózatban tud programokat, sportrendezvényeket biztosítani, az érdekeket képviselni jogi, szociális és egyéb tanácsadással, valamint felvállalja a társadalmi integráció kihívásait is.

Ebből a célból alakult meg a FEFOSZ, azaz a Felvidéki Fogyatékkal élők Szövetsége 2016 őszén, nagypakai székhellyel. Jelenleg két alapszervezet működik a szövetségben – a nagymegyeri és a dunaszerdahelyi. A polgári társulás elnöke, Henz Annamária kérdésünkre elmondta, hogy az I. Csallóközi Kupa elnevezésű különleges sportnapot, amelyen boccia és darts versenyeket szerveztek, azzal a céllal hívták életre, hogy az amatőr státuszú sérültséggel élő játékosok, illetve a játékosokból szerveződött sportkörök és csapatok részére biztosítsanak versenyzési lehetőséget.

„A szövetségünk első rendezvényének Dunaszerdahely adott otthont, és nagy örömünkre meghívásunkat elfogadták és a kezdeményezésünk mellé álltak olyan felvidéki közéleti személyek, akik értéknek tekintik, hogy örömet, összetartozást, mosolyt tudjanak adni a közösségnek”– emelte ki a FEFOSZ elnöke, Henz Annamária.

A rendezvény fővédnökeként Őry Péter elmondta, hogy magánemberként azért vállalta el a felkérést, mert már tavaly kapcsolatba került a FEFOSZ alapító tagjaival és arról beszélgettek, hogyan lehet olyan közösséget alkotni Pozsonytól Királyhelmecig, amelyben mindazok a személyek, illetve családjaik helyet kapnak, akik fogyatékkal élnek.

„Tapasztalatom szerint lokális szerveződések vannak, de nem könnyű megtalálni azt az összhangot, ami előre tud vinni. S mivel ilyen jellegű szervezet eddig nem volt a Felvidéken, fontosnak tartottam segíteni a megalakulását. A mai az első rendezvénye a FEFOSZ-nak és remélem, hogy a közeljövőben sikerül kiépíteniük azt a hálózatot, amely a sérültséggel élők számára is megszépíti és örömtelivé teszi a mindennapokat” – nyilatkozta Őry Péter.

Hájos Zoltán örömét fejezte ki, hogy Dunaszerdahely elsőként adott otthont a különleges sportnapnak és gratulált a FEFOSZ megalakításához, majd hozzáfűzte: „Példa és jelzés értékű, hogy a régió központjában kezdett formálódni ez a közösség és bízom abban, hogy a mai nap után is lesz igény és akarat, hogy megrendezésre kerüljenek hasonló rendezvények.”

Dányi Anita, a Magyar Paralimpiai Bizottság nemzetközi igazgatója átadta a jelenlévőknek Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnökének üdvözletét, majd elmondta: „A közösen eltöltött szabadidős programok remek lehetőséget adnak arra, hogy az egymás iránti tiszteletnek helyet adjunk. A bizottságunk elnöke, Szabó László szokta hangsúlyozni, hogy fogyatékosnak lenni nem azt jelenti, hogy vesztesnek lenni. A mai rendezvény, a közös sportolás is ennek a bizonyítéka, hiszen a versenyekben mindenki kipróbálhatja magát és egy élményekben gazdag napot tölthet el.”

Szabó Bélával, aki a FEFOSZ dunaszerdahelyi alapszervezetének a tagja, maga is kerekesszékes és részt vett mind a boccai mind a darts versenyben, arról beszélgettünk, mit jelentenek ezek a rendezvények a sérültséggel élők számára: „Elsősorban nagyon jó érzés, hogy együtt lehetünk, megismerhetjük egymás problémáit, osztozhatunk egymás örömében. Köszönjük a szervezőknek, hogy itt lehetünk” – mondta a dunaszerdahelyi versenyző.

Az eredményhirdetés után jó hangulatú vendéglátással zárult a sportnap.

Szöveg és fotó: Felvidék Ma/Hideghéty Andrea

 

Ezt már olvasta?

Cookies