Magyarországon már számtalan jó példa található, és Szlovákiában is születnek szociális vállalatok, főleg azóta, hogy 2018-ban egy új törvény szabályozza működésüket. Hogy milyen további lehetőségek vannak nálunk, illetve Magyarországon, ezt kutatta egy Interreg projekt keretében a Szlovákiai Magyar Közgazdász Társaság és a győri Arrabonus Vállalkozásfejlesztési Közhasznú Egyesület, illetve a Vág-Duna-Ipoly Regionális Társulás is.
A projekt keretében egy olyan kétnyelvű kézikönyvet, szociális gazdasági útmutatót dolgoznak ki, amely tartalmazza a szociális gazdaság vállalkozói tevékenységére vonatkozó alapvető és meghatározó információkat, a szabályozási háttértől a finanszírozáson át a marketing kérdéséig. Emellett 4 darab üzleti tervmintát készítenek elő a falusi turizmus, a kézműipar és háztáji kisipar, a mezőgazdaság és a mezőgazdaságra épülő helyi termékek, valamint az építőiparra vonatkozóan, amelyek kiindulási alapul szolgálhatnak mindazok számára, akik szociális vállalkozás indítását tervezik.
A projektnek azért is van létjogosultsága, mert a szlovák–magyar határ menti régiók ugyan különböző mértékben, de nem tartoznak országuk gazdaságilag legizmosabb területei közé. A szociális vállalkozásokat általában ott támogatják a kormányok, ahol valamilyen problémát szeretnének megoldani. A szlovák kormány például a legelmaradottabb járások felemelésének eszközeként tekint a szociális vállalatokra. Ha belegondolunk, hogy jelenleg 20 járást minősítenek elmaradottnak, és ebből 8 a szlovák–magyar határzónában fekszik, akkor nyilvánvaló, hogy a felvidéki magyarságnak különösen fontos ez a lehetőség.
Ezekben a járásokban is vissza kell vezetni a munka világába azokat, akik már évek óta nem dolgoznak, segíteni kell a kedvezményes lakhatást a rászorulóknak, vagy segíteni kell az elöregedő lakosságot napi gondjainak megoldásában.
Márpedig a szlovák szabályozás sok lehetőséget nyújt a szociális vállalatoknak, támogathatja a foglalkoztatást, kompenzálhat bizonyos bevételkieséseket, keresettámogatást nyújthat szolgáltatói jegyek formájában, sőt beruházási támogatás is kérhető, hogy az adó-, az áfa- vagy a közbeszerzési kedvezményekről ne is beszéljünk. Persze ehhez el kell látni bizonyos közfeladatokat, és a mindenkori haszon felét ezekre kell fordítani. Már a jelenleg működő vállalkozásoknak is bizonyára érdekes lehet ez a vállalkozási forma.
„Szociális gazdaság” címmel valósítja meg közös, SKHU/WETA/1901/4.1/336 azonosítószámú projektjét a Szlovákiai Magyar Közgazdász Társaság és a győri Arrabonus Vállalkozásfejlesztési Közhasznú Egyesület. A projekt célja, hogy a szociális gazdaság széles területét tárja fel nemcsak a szociális vállalkozás területén tevékenykedő szervezetek, vállalatok, önkormányzatok számára, hanem bemutassa az abban rejlő potenciált minden érdeklődőnek. A projektben közreműködik a Vág-Duna-Ipoly Regionális Társulás is. A projekt az Interreg V-A Szlovákia – Magyarország Együttműködési Program Kisprojekt Alap keretében valósul meg, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával. A támogatás összege 43.451,78 euró. Jelen sajtóközlemény tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.
Hervay Rozália