Milyen visszajelzések mellett fogadta el a kormány a Kisebbségi Kulturális Alapról szóló javaslatot?
Nagyon jó. Ahogy a kulturalis minisztérium is, úgy a kormány is teljes súlyával a Kisebbségi Alap mellett áll.
Hogyan képzelik el az alap szerkezeti felépítését?
Az alapot az igazgató vezeti, aki a szervezet működéséért felel. Az alapnak van egy minden nemzetiséget magába foglaló szerve, ez az igazgatótanács. Ők fogadják el a belső működési irányelveket amelyek a támogatás folyósításával kapcsolatosak. Ezek minden kisebbségre egyformán érvényesek. A szakmai munka már a kisebbségenkénti szakmai tanácsokban folyik. Minden kisebbség saját maga határozza meg a kulturális prioritásokat, dönti el a támogatási struktúrát és önállóan határoz az egyes pályázatok sorsáról. A szakmai tanácsok döntései véglegesek, nem változtathatja meg őket még sem az igazgatótanács sem az intézmény igazgatója.
Mennyire fog beleszólni a minisztérium a működésbe?
A minisztérium legfontosabb szerepe a törvényalkotás ennek kapcsán. Illetve a törvényből adódó jogkörök, ami az igazgató kinevezését és a források 20%-a esetében prioritások megadását jelenti. A lényegi munkába és a kiírások illetve pályázatok sorsába már nem szól, nem is szólhat, bele.
A szlovákiai magyar civil szervezetek részéről milyen visszajelzéseket kapnak a tervezetükkel kapcsolatban?
Munkacsoportok keretén belül minden kisebbséget bevontunk a folyamatba. A magyar civil szervezetek is komoly előrelépésnek tekintik az alap létrejöttét. Értelemszerűen a legtöbb bizonytalanságot a keretösszeg kapcsán érzékeltünk. Ám így, hogy a kormány is jóváhagyta a 8 milliós költségvetést, aminek több mint a fele a magyar kisebbséget illeti, mindenki elégedett lehet. Én az vagyok.
Ezt már olvasta?
Iván Péter lett a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ új igazgatója
November 26-ai ülésén Dunaszerdahely város önkormányzata...
Évértékelőtt tartott a mozgáskorlátozottak szövetsége.
Évzárót és értékelőtt tartott a Szlovákiai...