Az Eurostat adatai szerint Európában a 20 és 64 év közöttiek 19%-a dolgozik részmunkaidőben, 2005-ben 17%, 2010-ben 18% volt az arány.
„Szlovákiában alacsony a részmunkaidőben dolgozók aránya, csupán 5%, főleg kisgyerekes anyákról van szó. Ugyanakkor a részmunkaidőben dolgozók harmada teljes állásban szeretne elhelyezkedni, de nem talál ilyen munkahelyet” – mondta Lenka Buchláková, a Szlovák Takarékpénztár elemzője.
Az EU-ban 2018-ban 31 millió nő és 9,5 millió férfi dolgozott részmunkaidős szerződéssel, a negyedük azért, mert nem talált teljes állást, a második leggyakoribb ok pedig itt is a gyereknevelés.
Görögországban a legrosszabb a helyzet, ahol a produktív korban levők 70%-a nem teljes állásban dolgozik, és nem tud jobb munkát találni. A sorban Olaszország (66%), Ciprus (65%) és Bulgária (59%) következik. A lista másik végén Észtország (6%), Belgium, Csehország és Szlovénia (egyaránt 7%), valamint Hollandia tanyázik (8%), az élbolyban pedig Szlovákia mellett Horvátország (szintén 5%), Magyarország (4%) és Bulgária (2%) található.
Számos nyugat-európai országban viszont népszerű a részmunkaidő vagy a rugalmas munkavégzés, Ausztriában az alkalmazottak 28%-ának van ilyen állása, majd Németország (27%), Belgium (24%), Nagy-Britannia (23%), Svédország és Dánia következik (21-21%).
forrás: Felvidék.ma
Ezt már olvasta?
Az isteni fény az, ami az emberek szívét felmelegíti
Advent negyedik vasárnapján, december 22-én felgyulladt...